Autoři, vesměs tvůrci nové právní úpravy, vysvětlujíjejí principy a zásady a ukazují i významné inspirační zdroje v právní úpravě před rokem 1948 a v úpravách jiných států, kde právní vývoj nepoznamenaly levicové diktatury.
Důraz je kladen na základní ideje nového soukromého práva, jako jsouhranice svobody soukromé vůle, zásada poctivosti a dobré víry a především vůdčí myšlenka, že právo je tu kvůli lidem a že „lidé si dokážou soukromé záležitosti uspořádat sami podle svých zájmů a potřeb a zpravidla rozumněji, než jim to dokáže nadirigovat stát, a že je věcí jejich osobní iniciativy, jak se svým soukromím naloží“.
Velký prostor je v knize věnován porovnání rozdílů mezi starým a novým občanským zákoníkem, zejména v oblastech vlastnického práva, rodinného práva, dědického práva, části obchodního práva, práva neziskového sektoru, spolkového práva, v oblasti vlastnictví nemovitostí, nájemních vztahů, stavebního práva atd. Kniha obohatí nejen laiky, ale i právníky a studenty práv, kteří budou nové občanské právo vykládat a aplikovat.