Aktualizované a doplněné vydání přelomové práci o revoluci v roce 1989 a „divokých devadesátkách“
Rozsáhlá publikace novináře Petra Maxmiliána Husáka je prvním pokusem o ucelený přehled novodobé české historie v přelomovém období let 1977 až 1997. Na základě svědectví mnoha přímých účastníku tehdejšího dění z rad porevolučních elit s humorem a nadsázkou připomíná a hodnotí všechna zásadní rozhodnutí a skutky, promýšlí alternativní možnosti vývoje a nechává čtenáře nahlédnout do zákulisí české politiky.
Autor neváhá s kritickým nadhledem poukazovat jak na některé chyby lídra doby Václava Havla, tak na některé chyby polistopadových vlád zejména v oblasti ekonomických reforem, v jejichž důsledku se ve druhé polovině 90. let minulého století etabloval tzv. bankovní socialismus a kovbojský kapitalismus a další negativní průvodní jevy: vytunelované fondy či miliardy deponované na nejrůznějších exotických ostrovech.
Stranou pozornosti samozřejmě nezůstal ani hlavní spor dvou největších politických oponentu své doby, jejichž myšlenky nejvíc ovlivnily tok českých dějin této přelomové doby – Václava Havla a Václava Klause. Kniha Česká cesta ke svobodě si nedělá ambice být jediným správným výkladem moderních českých dějin a nechce suplovat práci historiků, kteří jednou s odstupem času jistě představí náležitý vědecký obraz těchto let. Muže být však podnětnou četbou pro běžného čtenáře zajímajícího se o historii a politiku, ale také mimořádně cenným zdrojem informací pro studenty humanitních i ekonomických středních a vysokých škol.