Příručka komplexně zpracovává problematiku dědictví a řízení o pozůstalosti podle aktuální úpravy hmotného i procesního práva. Samostatná část publikace je věnována mezinárodním aspektům dědického práva.
Část hmotněprávní se zabývá předpoklady dědění (smrt zůstavitele, existence dědictví, způsobilost dědice), možností odmítnout dědictví, děděním z nového dědického titulu - dědické smlouvy, dále děděním ze zákona v jednotlivých dědických třídách, děděním ze závěti, včetně závětí s úlevami, správou pozůstalosti, potvrzením dědictví a ochranou oprávněného dědice. Zvláštní pozornost je věnována novým institutům dědického práva, a to vykonavateli závěti, odkazům, svěřenskému nástupnictví, novým právním jednáním zůstavitele pro případ smrti (dovětku, manželské smlouvě o majetkovém režimu, v níž manželé také uspořádávají majetkové poměry pro případ zániku manželství smrtí, tzv. negativní závěti, smlouvě o zřeknutí se dědického práva, vzdání se dědictví, smlouvě o zcizení dědictví), předpokladům jejich platnosti a jejich obsahovým a formálním náležitostem. Pozornost je věnována dohodám dědiců o rozdělení dědických podílů, o rozdělení pozůstalosti, nově koncipované odpovědnosti dědiců za dluhy zůstavitele, právu některých osob na zaopatření a situacím zůstavitele či dědice v exekuci nebo insolvenci. Závěr hmotněprávní části pojednává o společném jmění manželů se souvislostí s dědictvím.
Procesněprávní část je věnována řízení o pozůstalosti, jeho principům a funkcím, úloze a postavení notářů jako soudních komisařů, obvyklému i méně obvyklému průběhu řízení, účastníkům řízení, zajištění (závěře) a správě pozůstalosti, zjišťování dědického práva, zjišťování aktiv a pasiv pozůstalosti, různým typům rozhodnutí. Je vymezen poměr, v jakém se na řízení podílejí soudy a pověření soudní komisaři. Samostatné kapitoly se týkají předlužené pozůstalosti, dodatečného projednání pozůstalosti, projednání pozůstalosti s následným dědicem. Zpracovány jsou i otázky, které na řízení o pozůstalosti navazují nebo mohou navazovat (opravné prostředky a jiné možnosti opravy rozhodnutí vydaných v tomto řízení, náklady řízení včetně odměny notáře, daňové povinnosti).
Poslední část pojednává o úpravě mezinárodního dědického práva (ve vnitrostátních předpisech, v právních aktech Evropské unie, v mezinárodních smlouvách), o určování pravomoci soudů a rozhodného práva v dědických věcech s mezinárodním prvkem, o uznání cizích rozhodnutí a o Evropském dědickém osvědčení.
Kniha představuje přehlednou příručku, která je určena nejen odborné veřejnosti (soudcům, notářům, advokátům), ale přibližuje složitou problematiku současné právní úpravy dědictví a řízení o pozůstalosti také nejširší laické veřejnosti.