Ottovo nakladatelství připravilo mimořádnou kulturní událost - 17. souborné vydání díla Františka Palackého Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě. Nová edice textově vychází z vydání v letech 1930-1931 v pražském Nakladatelství L. Mazáč a je uspořádána do pěti svazků.
Toto vydání je po všech stránkách upraveno do exkluzivní podoby. Grafická úprava jednotlivých svazků má mimořádnou úroveň. Knihy vázané v šedé kůži krášlí zlatá ražba a na hřbetech potom zdobné vazy. Celá pentalogie je uložena v ochranném obalu opět zdobeném zlatou ražbou.
Jde o skutečně monumentální dílo, které po staletí utvářelo a vymezovalo novodobé češství. Svou bohatostí a obsahem je ve srovnání s jinými menšími evropskými národy téměř ojedinělé. Palackým vytvořený dějinný obraz a o něj opřená politika byly zejména cizími odpůrci považovány za scestnou troufalost, která byla trestána i slovy zlostnými, dehonestujícími a výsměšnými. Zatracování vrcholilo za německé okupace Protektorátu Čechy a Morava. Vymýcení Palackého pojetí a výkladu českých dějin jako "mýtu" považovali nacističtí uzurpátoři za předpoklad a podmínku "germanizace prostoru a lidí". Českou obranou proti tomu byly právě návraty k Palackému: Dějiny se zvláště v prvních okupačních letech staly oporou, nadějí, oživlou vazbou mezi současníky a jejich spojení s pokoleními, jež musela zvládat různá protivenství.
Zevrubnou studií vydání opatřil přední odborník na osobnost Františka Palackého, člen Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filosofické fakulty University Karlovy, prof. Jiří Štaif. Zařadil dílo do soudobého kontextu a charakterizoval samotného autora, českého historika, politika a spisovatele Františka Palackého.
Úvod k tomuto reprezentativnímu vydání poskytl nejvýznamnější současný český historik, prof. Robert Kvaček. Ten mimo jiné uvedl: "Při psaní o minulosti myslel na současnost, nacházel mezi nimi emotivní analogie. Až autoritativně doufal, že mu bude trvale rozuměno, jako dějepisci i jako politikovi. Jeho hlavní historické dílo vskutku přetrvalo, i zásluhou inspirací v kulturní a vědecké tvorbě. Nově vydání Dějin - jak doufám - znovu osloví. Představují pokolení, která žila i obdobnými problémy a situacemi, jaké dnes známe. Čtěme je i s tímto vědomím."
17. vydání Palackého Dějin je citlivě přizpůsobeno současnému čtenáři a každý díl je opatřen slovníčkem, v němž jsou vysvětleny významy zastaralých výrazů. Je také bohatě ilustrováno, což dosud nemá v historii tohoto díla obdoby. Kresbami je doprovodil mladý slovenský výtvarník, absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Marek Cina. Inspirací se mu stala klasická kanonická díla české kultury.
VIDEO