Použití hodnoticích nástrojů v komplexní péči o pacienty s demencí má několik významů. Napomáhají nejen k diagnostice onemocnění, ale také k identifikování limitací, rizik, potřeb a priorit každého jednotlivého pacienta. Hodnoticí nástroje a techniky (stupnice, škály) pomáhají identifikovat, kategorizovat rizikové pacienty, objektivně posoudit jejich funkční stav, specifické potřeby a hodnotit účinnost poskytované ošetřovatelské péče.
Měřicí nástroje vyplňují mezeru mezi údaji získanými klasickým klinickým vyšetřením (anamnéza, fyzikální vyšetření) a paraklinickým vyšetřením. Cílem této monografie je v ucelené podobě zpracovat problematiku měřicích nástrojů pro vybrané domény u pacientů s demencí – výživu, bolest, funkční stav, riziko vzniku dekubitů, bezpečnost, kognitivní funkce, delirium, poruchy chování a nálady a kvalitu života. Poslední část je věnována posuzování zátěže pečujícího o pacienta s demencí.
Kniha je svým zaměřením na konkrétní skupinu pacientů jedinečná. Zároveň se věnuje nejaktuálnějším problémům, které jsou u těchto pacientů dominantní. Monografie poskytuje přehled psychometrických charakteristik jednotlivých měřicích nástrojů, jejich popis a možnosti použití. Může být užitečným zdrojem informací pro zdravotnické profesionály, především všeobecné sestry pracující ve zdravotnictví i v zařízeních sociálních služeb a také pro studenty zdravotnických věd.