Monografie je obsahově komplexním textem věnovaným jednomu z nejžhavějších problémů současné epileptologie – praktické péči o pacienty s epilepsií, u nichž navzdory správně zvolené medikamentózní léčbě přetrvávají záchvaty.
Vlastní text je rozdělen do 16 instruktivních a prakticky zaměřených kapitol, které jsou doplněny bohatou obrazovou přílohou. Hlavní pozornost je věnována specifickým oblastem péče o pacienty s farmakorezistentní epilepsií – mj. příčinám intraktability, interdisciplinárnímu předoperačnímu vyšetření včetně semiinvazivních a invazivních postupů, problematice pseudofarmakorezistence, indikaci operační léčby, vlastním epileptochirurgickým zákrokům, psychiatrickým a sociálně-právním aspektům farmakorezistentní epilepsie atd.
Druhé vydání monografie je kromě doplnění původních kapitol o aktuální poznatky rozšířeno o kapitolu věnovanou epileptickému statu. Jednotlivé kapitoly nejenže odrážejí bohaté zkušenosti autorů, ale zároveň poskytují i přehled současných vědomostí na dané téma. Vzhledem k pečlivému kolektivnímu zpracování teto složité problematiky a vlastní struktuře jednotlivých kapitol lze předkládanou monografii současně využít jako přehledný edukační materiál pro specializované epileptologické vzdělávání.