Lidský hlas, jeho charakteristické vlastnosti, výška a barva tvoří nedílnou součást osobnosti každého člověka. Přesto je hlas obvykle vnímán jako něco samozřejmého, přirozeného, nad čím lidé nepřemýšlejí. Až ve chvíli hlasové poruchy si uvědomujeme, jak je hlas důležitý a jak moc porucha hlasu snižuje kvalitu života.
Terapie hlasových poruch vychází z pochopení způsobu tvoření hlasu. Má část medicínskou – diagnostickou a léčebnou, ale i část pedagogickou, která sestává z konzervativních metod nácviku praktických dovedností, které umožňují kvalitní produkci hlasu. Základem úspěchu léčby hlasových poruch je spolupráce mezi lékařem a hlasovým terapeutem.
Předkládaná publikace vychází z mnohaletých zkušeností lékařů Hlasového centra Praha s diagnostikou a terapií hlasových poruch. Rovněž však vychází ze zkušeností nelékařů – hlasových pedagogů a učitelů zpěvu se kterými spolupracujeme a jejichž zkušenosti sdílíme.
Učebnice „Hlasová terapie“ je první publikací tohoto druhu na našem trhu. Věřím, že přispěje k pochopení a popularizaci problematiky hlasu. Rovněž věřím, že přispěje k popularizaci specializace hlasového terapeuta v České republice a že hlasová terapie se stane zajímavým a žádaným povoláním tak, jak tomu je v řadě zemí světa.