Koučink je dnes tak populární, že provokuje a lze slyšet hlasy: „dnes je každý koučem“. Boom koučinku, o kterém se zmiňují autoři, je v ČR a SR dle všeho na vrcholu, či těsně před ním.
Kniha Kognitivně-behaviorální koučink v praxi je výjimečná podtitulem Přístup založený na důkazech. Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je prokazatelně úspěšným přístupem, který se může odkázat na různé odborné studie. Proto je KBT proplácena všemi zdravotními pojišťovnami ve vyspělých zemích, které jsou velmi kritické v tom, jaké přístupy akceptují. KBT je v tomto ohledu vůdčím terapeutickým směrem.
Kognitivně-behaviorální koučink (KBK) vychází z ověřených postupů, nezískává si pozornost nějakými tajemnými "kejklemi". Na knize Kognitivně behaviorální koučink v praxi je nejpřitažlivější to, že je opravdu praktická.
Zkoumá různé aspekty koučinku v rámci kognitivně-behaviorálního přístupu. Michael Neenan a Stephen Palmer přinášejí poznatky odborníků z této oblasti, kteří pojednávají o tématech jako:
-
prokrastinace
-
stres
-
výkonnost
-
perfekcionismus
-
stanovování cílů
-
sokratovské dotazování
Tuto velice praktickou knihu doplňují rozsáhlé rozhovory koučů s klienty, opatřené komentáři k tomu, čeho se kouč během sezení snaží dosáhnout. Jedná se o velmi přínosnou četbu jak pro začínající kouče, tak pro odborníky, bez ohledu na to, zda mají vzdělání v oblasti psychologie. Tato kniha je také určena terapeutům, poradcům a psychologům, kteří chtějí koučink ve své praxi běžně využívat.