V předkládané monografii autor syntetizoval výsledky svého více než desetiletého sledování nových forem výskytu kriminality spojené s výpočetní technikou, internetem a novými službami informační společnosti. S technologickými novinkami v oblasti informační a komunikační technologie se objevují stále nové možnosti, jak tyto nové technologie využívat, ale i zneužívat. Amatérské hackery vystřídal organizovaný zločin, který sleduje především majetkový prospěch. Autor přitom dovozuje, že podobné změny mají spíše evoluční charakter.
Kniha se kyberkriminalitou zabývá z trestněprávního a kriminologického pohledu. Použitý přístup zahrnuje řadu výkladů tohoto jevu v sociologických termínech a kriminálněpolitické úvahy, které reflektují legislativní řešení přijatá mj. v aktech EU a Rady Evropy. Akty pozitivního práva jsou tak zpravidla prezentovány jako příklady možných trestněprávních ohlasů na vybraný problém a díky tomu je kniha v mnoha ohledech nadčasová.
Aleš Završnik je mimořádným profesorem Institutu kriminologie při Právnické fakultě v Lublani a docentem na Právnické fakultě Univerzity v Lublani. V rámci své rozsáhlé výzkumné a publikační činnosti se věnuje kyberzločinu, právu v oblasti IT, sledování, regulaci kriminality a technologiím. Zabývá se také etickými analýzami různých projektů v oblasti bezpečnosti a ICT.