Jaká by měla být hudební výchova na základních školách? Dá se to shrnout do následujících čtyř požadavků:
- Naučit žáky krásně zpívat, aby jim zpěv přinášel silné estetické zážitky. K tomu slouží systematický hlasový výcvik na základě hlasového tónu.
- Maximálně rozvinout hudební schopnosti žáků. To se děje výcvikem intonačním, rytmickým a improvizací.
- Dát dětem radost ze zpěvu a hudby, aby se na hodiny hudební výchovy těšily. K tomu slouží hra na hudební nástroje (orffovy nástroje, zobcová flétna, keyboardy) a pohyb s hudbou.
- Poslechem hudby vychovávat kulturního posluchače hudby všech forem, žánrů a období.
Z toho se dá usoudit, co musí hudební výchova obsahovat. Rozdělíme-li to úměrně věkovým možnostem do jednotlivých ročníků, máme jasnou představu, jak by měla hudební výchova vypadat. Učitel, který chápe důležitost hudební výchovy, hudebně je připraven a chce dát dětem i sobě radost z hudby, najde v jednotlivých kapitolách vše další k tomu, aby uměl učinit hudební výchovu nejpřitažlivějším předmětem.
Publikace je určena zejména pedagogům-učitelům hudební výchovy, kteří dobře vědí, jak důležitou součástí hudební výchovy je metodika. Bez kvalitní metodiky nelze docílit těch nejlepších výsledků. Metodika je skutečné know-how učitele. Publikace shrnuje celoživotní vědecké zkušenosti autora-vysokoškolského profesora. Je návodem jak při co nejmenší námaze dosáhnout co nejlepších výsledků.