Největší lekce dona Quijota s podtitulem Důmyslný derviš Sidi Hamet Ibn Enheli a voják Saavedra je trochu jako koláž, kde se historie setkává s mýty a příběhy již napsanými, přičemž středem zcela přirozeně prostupuje příběh nový, poutavý a s řadou aktuálních přesahů. Ostatně právě takové psaní je Štěpánu Kučerovi vlastní i v jeho předchozích knihách — za Projekt Gilgameš byl v roce 2020 nominovaný na cenu Magnesia Litera.
Děj Kučerovy nové knihy se skládá ze dvou hlavních příběhových linek. Zatímco v té první se autor odráží od skutečné události ze života spisovatele Miguela Cervantese, který v mládí strávil několik let v Alžíru coby zajatec pirátů, v té druhé sledujeme příběh Sidiho Hameta — hrdiny vypůjčeného ze Cervantesova románu — který se ve společnosti kulhavé velbloudice a dítěte nalezeného v poušti vydává na cestu skutečnými i neskutečnými zeměmi. Můžeme snad prozradit, že obě linie se v určitém okamžiku protnou…
Více už ale necháme na čtenáři, který by se rozhodně měl vydat na tuto zábavnou postmoderní výpravu. Bude mít totiž skvělého průvodce, spisovatele, kterému se v současné české literatuře nikdo příliš nepodobá.
Největší lekce dona Quijota je knížka o setkávání různých kultur, objevování nových světů, krajině měnící se v poušť a o síle představivosti. Jaké by to asi bylo, kdyby se don Quijote potkal s vypravěčkou Šahrazád?