Závažná onemocnění aorty, jako jsou výdutě nebo disekce aorty, pokud nejsou včas a adekvátně léčena, mívají často pro své nositele zničující následky. Výskyt těchto onemocnění nelze považovat za vzácný, výdutě aorty se vyskytují u 4–9 % pacientů starších 50 let, u disekce se udává roční incidence 10/100 000 obyvatel. Setká se s nimi tedy během svého profesního života většina lékařů. Přesto není dosud pro českého čtenáře dostupná kniha, která by komplexně shrnula současné poznatky o dané problematice.
Monografie docenta Rohna, profesora Gruse a autorského kolektivu shrnuje poznatky z anatomie, patofyziologie, vyšetřovacích metod a možností léčebných postupů a algoritmů z pohledu kardiovaskulární chirurgie a invazivní radiologie. Podrobněji se v samostatných kapitolách zabývá jednotlivými patologiemi, které jsou v případě výdutě rozděleny podle lokalizace, tj. na ascendentní, oblouk aorty a aortu torakoabdominální, v případě disekce na část zabývající se klasifikacemi a pak disekcí typu A a B.
Publikace je určena pro odborníky z oboru kardiologie, kardiovaskulární chirurgie a invazivní radiologie. Je zajímavá pro praktické lékaře, kteří se setkávají s pacienty se závažným onemocněním aorty v první linii, i pro lékaře intenzivní péče a záchranáře, kteří jsou často nuceni rozpoznat onemocnění v jeho akutní fázi a zahájit první, často život zachraňující léčebné kroky.