Anotace
Úspěšný podnikatel potřebuje myslet ekonomicky, řemeslník musí být zručný, právník ovládat zákony. Jak by si měl počínat úspěšný programátor? Pragmaticky! Nemusí toho dělat příliš mnoho, pokud bude dělat správně ty správné věci. A to jak pro kvalitu svých programů, tak i své budoucí kariéry.
Tato kniha je stručně řečeno o tom, co má programátor umět, vědět a dělat, aby jeho programy fungovaly k co největší spokojenosti zákazníka, ale aby to současně stálo programátora co nejmenší úsilí. A to nejen při krátkozrakém pohledu na nejbližší úkol, ale též v měřítku celého projektu, ale i kariéry programátora, který má jistě nemalé ambice…
Dnes již klasická kniha světové počítačové literatury pomáhá programátorům vyrovnat se s rostoucími nároky jejich profese. Autoři s neobvyklou názorností ukazují, že zcela všechny tradiční problémy vývoje softwaru (vznik chyb a jejich odhalování, efektivní editace, nejasná zadání, změny v projektech, odhady termínů, hledání algoritmů úloh, udržování přehlednosti kódu a celého projektu, týmová spolupráce aj.) mají svá ryze pragmatická řešení – například v přísné modularizaci kódu, plně systematickém přístupu, ve všestranné automatizaci práce, nedílném testování, kritickém a realistickém myšlení, osvojování novinek… Dávají k tomu konkrétní rady, jimiž se může řídit každý programátor, užitečné nástroje a srozumitelné příklady.