Mohl vůbec někdo zastavit holocaust? Poutavě a neotřele zbeletrizovaný životopis muže, který se o to pokusil a jehož život se nesl ve znamení mimořádné morální odvahy a hrdinství.
Analýza, shrnutí, ale i fikce. Spisovatel Yannick Haenel se po více než šedesáti letech od ukončení druhé světové války pouští do nesnadného úkolu – pochopit nepochopitelné. Proč Spojenci nezabránili genocidě Židů?
Hlavním hrdinou románu je skutečný kurýr polského odboje Jan Karski (1914–2000). Kniha je rozdělena do tří částí: v té první popisuje autor svou recepci dokumentárního filmu Shoah režiséra Clauda Lanzmana; v druhé shrnuje autobiografickou knihu, kterou napsal o své misi sám Karski (Story of a Secret State, Hougton Mifflin Company 1944); třetí část je prostá fikce.
Protagonista Jan Karski, vlastním jménem Jan Kozielewski, je v knize konfrontován sám se sebou, ale i s časem, který od konce války uběhl. Cesta proti směru hodinových ručiček je bolestná, spisovatel ji podniká se svým hrdinou a proniká k jednomu zapomenutému svědectví a také vzkazu, jehož síla přivedla Karského posléze k mlčení.
Varšava 1942. Polsko je ničeno nacistickými a sovětskými vojsky. Karski je jako kurýr polského odboje v kontaktu s exilovou vládou – nejprve v Paříži, později v Londýně. Aniž by to zpočátku tušil, stává se svědkem nejstrašlivější události moderních dějin. Dva lidé, zástupci židovské komunity, mu umožní tajně proniknout do varšavského ghetta s jediným úkolem – předat vzkaz.
Karski měl podat svědectví o tom, co viděl, a zároveň varovat celý svět, zejména Spojence. Byl svědkem počínajícího vyhlazování Židů. Kurýr prochází válečnou Evropou, varuje exilovou vládu, britskou vládu a setkává se i s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem. Proč ale Spojenci na varování Jana Karského nereagovali? Proč nechali dopustit, aby nacisté zahájili genocidu? Kniha vyvolala ve Francii bouřlivou polemiku.