Publikace se zabývá problematikou Whistleblowingu, což je téma, které je v současné době vysoce aktuální a je nutno ocenit počin Právnické fakulty Univerzity Karlovy, která uspořádala mezioborovou konferenci na uvedené téma, jejímž výsledkem je tato monografie. Zkoumaná problematika je významná především z pohledu zaměstnanec a zaměstnavatel ve vztahu k ochranné funkci pracovního práva, oznamovacím povinnostem zaměstnance i z pohledu střetu „loajality“ zaměstnance ke svému zaměstnavateli a ochrany „veřejného zájmu“.
Publikace představuje příspěvky přednesené na uvedené konferenci, které jsou však spojeny jednotícím prvkem – což byl právě předmět zkoumání vědeckého setkání – který vytváří multioborovou monografii. Vysoce hodnotitelným výsledkem této práce je pak teoretický i aplikační rozbor zkoumaného pojmu z mnoha hledisek, počínaje mezinárodní a evropskou dimenzí, přes rozbor stávající právní úpravy české i některých států Evropské unie, kritický rozbor případných legislativních návrhů. Přínosem je i rozbor souvisejících otázek, zejména pak souvislost zkoumaného institutu s ochranou osobních údajů i dopad na kontrolní činnosti v oblasti práce (inspekce práce).
V publikaci jsou analyzovány a zhodnoceny i dosavadní zkušenosti z rozhodovací praxe v této oblasti, významným přínosem je zejména pohled na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, z nichž lze vyvodit určité vývojové tendence, které ukazují, jak jednotlivé státy i mezinárodní společenství hodnotí důležitost informačních toků, které upozorňují na negativní společenské jevy.