Vzpomínková publikace Rudolfa Kadeřábka přináší stručnou historii svébytné berounské čtvrti Závodí, shrnuje události tohoto i minulého století, nebrání se ve vzpomínkách zajít i dále; přináší historky pamětníků, představuje místí rodáky, živnostníky, postavičky polozapomenuté i nezapomenutelné. Kromě vyprávění podaného svébytným autorovým stylem je kniha doplněna řadou fotografických reprodukcí z archivu autora a dalších pamětníků, z nichž řada dosud nebyla publikována.
V knize se autor soustřeďuje na část Berouna, o jehož některých výjimečnostech nemají čtenáři dosud ani tušení. Nejen z historie, nedávné minulosti, o legendách, přírodních zajímavostech. Kniha umožňuje setkat se s dřívějšími generacemi, zasloužilými předky, řemeslníky, sedláky, podnikateli, umělci, sportovci.. a snad i se svými předky, kteří po sobě zanechali výraznou stopu i mimo tento region.
Autor o knize
Závodí, odevždy pospolité předměstí, rušné díky prostoru pro lunaparky a cirkusy, dobytčí trhy a nové rodinné domky. Předměstí s nabídkou pohostinných hospod a restaurací, s chmurnými místy, jako je les u benzinky a veterinární ošetřovna dr. Dvořáka U zabitého a kaverny po náletu 17. dubna 1945.
Závodí, organicky stále spjaté s menšími a malými osídleními, jako je Lištice, Hostím nebo osada v Kozle, čas od času organizačně násilně odtržené. Předměstí občanů povolných, ochotných, pokorných, na jejichž hřbetech se dalo dříví štípat. Vzdorovitých, zpupných jak Psohlavci, když o něco šlo a jde.
Závodí svérázných občanů, rodiště záviděníhodných rodáků uváděných v literatuře a na smaltovaných jmenovkách ulic. Místo prosperujících firem, jejichž názvy houževnatě přežívají, žel i živností zaniklých při socialistické pandemii. Bývaly tu desítky drobných živnostníků, než jim komunály zatrhly tipec. Čtvrť s živými závody, živícími sta rodin. Území se zemědělskou tradicí založenou prověřenými rody, zlikvidovanou a zlikvidovanými při socialistické kolektivizaci.
Tudy jeli všichni čeští potentáti, nezvané nevyjímaje, z a do hlavního města...