Třicetiletý Tomo bojuje na straně Chorvatů v občanské válce po rozpadu Jugoslávie. Jeho jednotka se po zničení velitelství stahuje a musí projít nepřátelským územím. Postup je ale náročný a pro Toma, který zabíjení z duše nesnáší, je opravdovým utrpením. Jak může střílet po neznámém člověku, natožpak po lidech, kteří ještě nedávno byli jeho sousedy, s nimiž se potkával v obchodě? Rozhodnutí, zda opravdu použít zbraň, bude muset záhy udělat na planině jménem Hrobové pole... Třicetiletý Martin patří k jednotce domobranců působící během druhé světové války v Bosně u městečka Horní Vakuf. Velení nad nimi převezme pár ustašovců, jejichž kapitán pro jeden zbytečný úkol a povzbuzení svého ega vede celé mužstvo do záhuby, vstříc partyzánům. Krvavá řež se odehraje na planině, jejíž jméno straší ve snech snad každého vojáka, Hrobové pole...
„Kdo byl v jedné válce, jako by byl ve všech.“
Hrdinové obou příběhů, toho z roku 1993 i toho o padesát let dříve, se během boje dostávají na neznámý hřbitov, kde je kromě hutné mlhy čeká i něco jiného než jen roztodivné náhrobní kameny všech bosenských náboženství.
Čtivá válečná novela bosensko-chorvatského spisovatele Josipa Mlakiće přináší českému čtenáři ojedinělý pohled na část jugoslávské války. Je zachycen velkou měrou autobiograficky. „Šlo mi o to ukázat válku jako brutální zlo, a ne jako nějakou hrdinskou epopej. Za tím účelem jsem sáhnul po žánrové formě hororu.“ Autor je považován za nejlepšího chorvatského válečného prozaika. Za svá díla získal několik ocenění a román Živí a mrtví byl taktéž úspěšně zfilmován.