Jak vznikal koncept toho, jak a o čem budeš psát?
Já jsem to chtěl původně trochu ošidit s tím, že mám na blogu seriál, který má asi 11 dílů, tak jsem si říkal, že knize nebudu věnovat úplně moc prostoru. Nicméně šéfredaktor mi řekl, že by to bylo dost plýtvání potenciálem a já jsem si říkal, že to teda uděláme pořádně. Podepsal jsem smlouvu v lednu loňského roku a měl jsem čas do 30. června. Nakonec to dopadlo tak, že jsem koncept odevzdal 11. 6. a měl jsem 5 stran. Tehdy jsem si uvědomil, že mi zbývá 19 dní, abych dodělal asi 150 stran, což byl teda dril. Chtěl jsem, aby to byla kniha, která by začátečníkům vysvětlila, co to vodní dýmka vůbec je, ale zároveň, aby v tom nějakou radost našli i ti, kteří už kouří a jsou pokročilí. Jak udělat ale něco, co udělá radost všem? To samozřejmě nejde, tak jsem si řekl, že udělám základ, kde rozeberu úplně vše, pak tomu dám trochu praxe a pak je tam oddíl, kde jsem pojal 25 let dýmkaření v ČR.
Psaní o dýmkaření asi začalo psaním tvého blogu, ale jak jsi to měl se psaním ještě před blogem?
Paní učitelka mi dávala ze slohovek samé jedničky, takže to byl asi můj jediný přínos. Tak nějak jsem k tomu psaní později dospěl.
Jaké cíle sis kladl?
V prvé řadě nehynoucí slávu a peníze. Postupem času jsem zjistil, že asi bude lepší, pokud lidi naučím, aby byli schopni si připravit kvalitní dýmku.
Jak se z blogera stane autor jednoho z největších nakladatelství u nás?
Bylo to opravdu dílem štěstěny. Já jsem se účastnil dvou ročníků ankety bloger roku a týden před vyhlášením druhého ročníku mi přistál ve schránce mail od šéfredaktora, jestli neuvažuji nad knihou a jestli bych se nechtěl potkat.
Co ti dalo na tvorbě knihy nejvíce zabrat?
Hlavně komunikace s Markem, který kreslil ilustrace. Ne, dělám si legraci. Nejtěžší bylo porazit prokrastinaci. Měl jsem půl roku na to, abych knihu napsal. Pořád jsem si říkal, že mám čas a toho 11. 6. jsem měl jen 5 stran. Takže za 19 dní jsem stihl napsat celý zbytek knihy.
Kniha je psaná odlehčeným stylem. Jak velkou svobodu jsi měl od nakladatele?
To byla asi moje jediná podmínka. Říkal jsem, že pokud do toho půjdu, tak mi do toho nikdo nebude mluvit.
Existuje někdo jako tvůj dýmkařský mentor?
Těch bylo spoustu. V podstatě to byli všichni, nebyl člověk, od kterého bych se nedokázal něco naučit. Učím se stále, dokonce i teď. Nejsem nejzkušenější, ale vím, jak to napsat a jak to těm lidem podat.
Jaká je dýmkařská komunita v Česku? Je to soudržná parta nebo spíše konkurence?
To je dobrá otázka. V podstatě vše, co jsi zmínila. My se snažíme hrát na soudržnou partu, když přijde nováček, tak mu vše vysvětlíme. Ale obecně ta vodní dýmka spíše lidi spojuje.
O autorovi
Jakub Kopáček se věnuje vodním dýmkám a všem jejich aspektům už deset let. Z toho poslední 4 roky na úrovni různorodých dýmkařských projektů. Je autorem blogu Dýmkařův koutek, který je populárně-naučným portálem o vodních dýmkách, tabácích a dýmkařské kultuře v ČR. V roce 2016 se umístil na 3. místě v anketě Bloger roku.
„Vystudoval jsem marketingovou komunikaci a PR na Univerzitě Karlově v Praze. Ve své profesní dýmkařské kariéře jsem spolupracoval například s iSmoke.cz, Hydrogen pipes, Shisha Original, OmniWorks a Czech Hookah Clubem," komentuje autor.
Besedu moderovala: Sandra Procházková