DOPRAVA ZDARMA se slevovým kódem DOPRAVA100 nad 299 Kč do konce roku

Beseda: Ladislav Heryán - U Božího Mlýna

archiv revue
Koncem února besedoval v ostravském Domě knihy o životě plném paradoxů kněz Ladislav Heryán. Představil zde knihu U Božího Mlýna. Je napsaná formou rozhovoru, který s ním vedl publicista Josef Beránek.

Knižní rozhovor s Josefem Beránkem není vaším jediným rozhovorem. Je pro vás rozhovor příjemnou formou komunikace?
Já si rád povídám. A obdivuji, když se někdo umí zeptat tak, aby to v tom druhém vyvolalo tu správnou odpověď.

Objevilo se také něco, o čem se vám mluvilo hůř?
Asi ne. Já jsem i v předchozích knihách mluvil o sobě. Myšlenku, kterou chci lidem říct, musím mít i osobně prožitou. Pak pro mě není těžké o tom mluvit.

V knize zmiňujete, že Boha jste potkal zhruba v patnácti letech. Jak moc netypický jste byl teenager?
Já jsem byl takový hodný kluk, měl jsem samé jedničky. Rodiče si na mě chodili do školy jen poslechnout chválu. Pamatuji si jeden takový večer, když jsme byli se svými vrstevníky u někoho doma a hráli jsme tam flašku. Já jsem musel utéct. Byl jsem takový divný. Co jiného bych měl tedy být než farář?

V knize jste se popsal jako introverta. Jak jste s tím v průběhu života bojoval?
Já jsem si jednou koupil knihu, která se jmenovala Jak dobře mluvit? Měla lidem pomoci překonat strach mluvit na veřejnosti. Když jsem knihu studoval, tak jsem z ní různé věci trénoval a postupně jsem se sebevychoval.

Při čtení knihy jsem několikrát žasla. Například, když jste mluvil o tom, že biblistika může z člověka velice snadno udělat skeptika či ateistu. Z čeho to vyplývá?
Když někdo řekne, že věří v Boha, tak to může být křehká záležitost. Například stačí nějaké neštěstí v rodině a člověk může začít pochybovat nebo tu víru i opustit. Je to strašně obsáhlé téma.

Jak těžké je pro dnešní lidi rozlišit, co je v Bibli podmíněno historicky a co je poselství, které je nadčasové?
Bible není kniha, ale knihovna. V knihovně jsou věci, které nás baví a věci, které nás nebaví. Běžný člověk nemusí přečíst všechny knihy. Pak existují různé styly čtení Bible a několik vrstev Bible.

Velkou částí vašeho příběhu je práce s mladými lidmi. Co je podle vás klíčové při práci s mladými lidmi?
To, že je musíme mít rádi. Já nejvíce pracuji se studenty, to jsou příjemní mladí lidé. Vnímám to tak, že mě mají rádi, ale to taky proto, že já je mám rád také.

V čem jsou dnešní mladí zranitelní?
Já si myslím, že hodně záleží na tom, co dostali od svých rodičů. Dnešního mladého člověka dost ovlivňuje to, že je velký výběr všeho možného. Dnes nejsou konfrontováni s žádnou výzvou a je pro ně složitější dělat různá životní rozhodnutí.


O autorovi

Ladislav Heryán patří k výrazným osobnostem českého veřejného života. Mnoha lidem je znám především jako katolický kněz, který má úzké vztahy k undergroundu, miluje rockovou muziku a mívá bohoslužby na rockových festivalech, např. na Open Air Festivalu v Trutnově. Jeho životní záběr je však mnohem hlubší: jako salesián se např. věnuje řadu let službě mladým lidem a dětem. 

Jako biblista vystudoval Papežský biblický institut v Římě, učil na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, nyní působí na Vyšší odborné škole sociálně pedagogické a teologické Jabok a na Institutu ekumenických studií při Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je vyhledáván jako kněz, ale pro mnoho lidí je prostě dobrý kamarád a blízký člověk.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
U Božího mlýna
Čeština

U Božího mlýna

0.0 0
369 303
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více