Jaká témata čtenáři ve vaší knize najdou?
František Mikš: Mohu vás ubezpečit, že kniha je zábavnější, než na první pohled vypadá. Máme tam kapitolu o obraně národního státu, obraně blízkých identit, kapitolu o konzervativní ekologii a další.
Petr Fiala: František Mikš to tady krásně řekl. Jsme oba potěšeni a překvapeni, kolik vás zde dneska dorazilo. Rád bych vzpomenul na pana Michálka, který nedávno bohužel zemřel. My na něho máme vzpomínku spojenou s touto knihou, když jsme mu ji představovali a on nám nabídl, že z knihy udělá audioknihu.
Odcituji úryvek z knihy: „Svoboda a odpovědnost jsou podmínkami bezpečnosti a prosperity“. Mají občané v ČR dost příležitostí naučit se té odpovědnosti?
Petr Fiala: Myslím si, že v poslední době je to složitější. Velmi silně se u nás prosazuje tendence posilování státu, posilování řízení společnosti a to, aby nás vedl za ručičku stát na každém kroku a staral se o nás, takže ten prostor svobody se zužuje. Já to sleduji s velkou nelibostí, ale prostě se to děje.
František Mikš: Já jsem také skeptický k tomu, jak to s tou naší svobodou bude, protože máme ještě z dob komunismu takový zvyk, že jakýkoliv problém, který se ve společnosti vyskytne, nějakou plošnou restrikcí.
Čtenář se v knize dočte také o Evropské unii. Občas zaznívá názor, že EU už to má sečteno a rozpadne se. Jak to vnímáte vy?
Petr Fiala: Já se v jiných knihách zabývám EU detailně již několik let a s tím, co jste řekla, souhlasím. Pokud se EU nereformuje, tak bude mít ještě větší problémy a nemůže přežít. Konzervativní přístup k této problematice je takový, že bychom se měli pokusit EU opravit a reformovat tak, aby dále sloužila členským zemím.
František Mikš: Já jen dodám, že v knize máme jakési desatero základních doporučení, co by měla EU dělat a jak by se měla Česká republika vůči Evropě chovat.
Jak byste viděli stav konzervatismu po eurovolbách?
Petr Fiala: Existují různé tradice konzervatismu. Je ale pravda, že konzervativní postoje v Polsku, Maďarsku nebo Rakousku jsou mnohem silnější než v České republice. V Rakousku to vypadá tak, že i po předčasných volbách opět zvítězí ta konzervativní pozice.
František Mikš: Dnes je obrovský nástup populismu. Lidé cítí, že něco není dobře a díky tomu se zvedá populismus. Pro média je samozřejmě zajímavější postavit proti sobě levicový extrémismus a pravicový extrémismus a pak se vůči tomu vymezovat. Ten umírněný postoj prostor nedostane.
O autorech
Petr Fiala je profesorem politologie, předsedou Občanské demokratické strany a místopředsedou Poslanecké sněmovny. Byl ministrem školství, rektorem Masarykovy univerzity a předsedou České konference rektorů. Začátkem devadesátých let založil s přáteli Centrum pro studium demokracie a kultury, jedno z dlouhodobě nejúspěšnějších občanských sdružení mj. s rozsáhlou vydavatelskou činností. Byl jmenován prvním profesorem politologie u nás. Masarykova univerzita se pod jeho vedením stala úspěšnou a moderní institucí s významem přesahujícím střední Evropu. Do širokého povědomí vstoupil také jako oceňovaný ministr školství. Je autorem řady úspěšných knih a více než 300 odborných studií publikovaných v mnoha zemích.
František Mikš je český autor, šéfredaktor nakladatelství Books & Pipes Publishing a šéfredaktor dvouměsíčníku Kontexty. Od roku 1990 se profesionálně zabývá nakladatelskou činností v oblasti odborné a nekomerční literatury a věnuje se problematice kultury a neziskových organizací. Od roku 2013 ředitel společnosti B&P Research zabývající se odbornou analýzou evropské legislativy a poradenstvím.
Besedu moderovala: Sandra Procházková