Erwin Schrödinger (1887–1961) patří mezi největší duchy 20. století. Nakladatelství VUTIUM zpřístupňuje touto knihou hned tři jeho přírodovědně-filozofické spisy, které jsou určeny nejen specialistům, ale i širší veřejnosti.
Slavná Schrödingerova kniha Co je život? (1944) se řadí mezi vědecky nejvlivnější spisy 20. století. Právě v tomto díle Erwin Schrödinger objasnil krystalovou strukturu DNA a přesvědčivě odůvodnil představu, že musí být nositelkou genetického kódu. Kniha je jedním z významných milníků na bezmála stoleté cestě od vzniku klasické genetiky k molekulární genetice. Věcná vysvětlení stálosti genů a řady dalších jevů byla vysoce inspirativní a ovlivnila práci mnoha výzkumných pracovišť. Fenomén dědičnosti a skutečnost, že se můžeme k pochopení její složité podstaty propracovat, se Schrödingerovi jevily právem jako zázrak.
V době prvního vydání knihy Co je život? se už zřetelně rýsoval vznik molekulární genetiky vedoucí k hlubokému pochopení podstaty tohoto fenoménu, jemuž se autor věnuje ve svém rozsáhlém filozofickém eseji Duch a hmota (1958).
V koncepčně originálním nástinu životopisu K mému životu (1960) autor předkládá fascinující popis svého života a své vědecké práce. Jeho profesionální dráha zahrnovala působení v Rakousku, Německu, Velké Británii, Itálii, Belgii či irském Dublinu. Uvedené jednotlivosti jsou nejen samy o sobě zajímavé, ale jejich znalost umožňuje lecčemus ve Schrödingerových knihách lépe porozumět.
Myšlenkovou provázanost celé trojice spisů reflektuje i doslov Václava Pačesa s výstižným přehledem zrodu a vývoje molekulární genetiky od čtyřicátých let 20. století až po současnost, jenž osvětluje Schrödingerovu inspirativnost pro molekulárněbiologický výzkum.
Kniha vychází v překladu Marie Fojtíkové s drobnými úpravami provedenými při revizi překladu prvního vydání.