Dřeviny patří k nejpozoruhodnějším zástupcům říše rostlin. Jejich biologické přednosti - dlouhověkost, dřevem vyztužená kostra a obrovská produkce semen - je předurčují k tomu, že mají naprosto dominantní postavení při přirozeném vývoji zemské vegetace. Za dobu existence naší Země dokázaly osídlit až na malé výjimky téměř celou planetu.
Bouřlivý rozkvět kultury, vědy a umění evropských národů v posledních několika stoletích se projevil i zvýšeným zájmem o pěstování dřevin v parcích, zahradách i arboretech. Pro mnohé z lidí se stalo pěstování dřevin trvalou zálibou či povoláním, pro jiné je zase pohled na krásu a velebnost dřevin vyhledávaným estetickým zážitkem. Lze říci, že dřeviny mají, kromě svého nesporného přínosu ke kvalitě životního prostředí i nezanedbatelný význam pro duševní pohodu každého z nás.
Hlavním posláním této knihy je přiblížit čtenáři svět jednotlivých dřevin, které vidí kolem sebe. Soustřeďujeme se v ní na ty dřeviny, které se dají pěstovat v evropských podmínkách, což je jedním ze základních limitů při jejich výběru do našich zahrad a parků, jakož i kolem lidských příbytků, komunikací a při vysazování ve volné přírodě, pokud nedáváme přednost náletovým druhům. Je ovšem nutno, abychom přitom měli na zřeteli podstatné rozdíly klimatu střední Evropy, zejména teploty a vlhkosti vzduchu, oproti Západní nebo Jihozápadní části kontinentu. Ne všechny evropské dřeviny snášejí bez úhony například vlhké, studené a dlouhé středoevropské zimní období. Neméně důležité je i přizpůsobování se zimnímu hospodaření s vodou, které může být velmi důležité pro přežití jak u opadavých, tak i stálezelených dřevin, nezvyklých na tyto podmínky, o kterých rovněž pojednává tato kniha.