Anotace
Georgij Gurdžijev byl jedním z nejvlivnějších duchovních učitelů 20. století. Tento Rus arménského původu, jenž později emigroval do USA, otřásl ve své době světem díky učení, které uceleně propojovalo východní a západní myšlení.
Publikace čtenáře seznámí s Gurdžijevovým životním příběhem i učením. Představuje jeho spisy o duchovním hledání člověka, jakož i o zákonitostech, kterým podléhá náš svět z duchovního hlediska. Najdete zde vybrané eseje z díla Pohledy z reálného světa (Views from the Real World) z let 1919-1933. Dále výňatky z autobiografického díla Posel budoucího dobra (Vestnik grjaduščego dobra), v němž popisuje svou životní cestu a vznik svého učení. Obsáhlý úvod české překladatelky přibližuje podstatné prvky Gurdžijevovy biografie a výstižně tak seznamuje čtenáře s tí, kdo vlastně Gudržijev byl.
Snad nejznámějším plodem Gurdžijevova učení je eneagram – model devíti typů osobnosti, jenž se stal populárním v rámci duchovněji zaměřené psychologie.
V této knize jsou dále uvedeny názory významného myslitele na nejrůznější témata: sebepozorování, pozornost, smysl utrpení, jak správně pracovat, odstranění návyku, energie a spánek, jak si prodloužit život, jak vychovávat děti, podstata a osobnost, tři síly a úspora energie, experimenty s dýcháním, člověk jako herec, dva druhy umění, Měsíc, potvrzování a odmítání, nezaujatost, materiálnost světa, krystalizace čtyř těl, připomínání si sebe sama, svobodná vůle, vlivy působící na člověka, osvobození sebe sama, ješitnost...