Kniha navazuje na předchozí díl věnovaný období 1939–42. Také tady její autor využil informace získané v několika archivech, např. v Bundesarchiv/Militärarchiv ve Freiburgu a National Archives and Records Administration (NARA) ve Washingtonu, a rovněž z nového internetového projektu digitalizace německých dokumentů uložených v archivech Ruské federace (germandocsinrussia), kde byly nalezeny další cenné dokumenty.
Podrobně popisuje průběh nasazování tankové techniky na východní frontě, tentokrát už po selhání blitzkriegu, a to od legendárních tankových bitev u Kurska a urputných střetů v Normandii až po závěrečné fáze bojů u Berlína.
Velký počet dobových fotografií a časté citace z bojových hlášení velitelů a důstojníků wehrmachtu dodávají této knize punc hodnověrnosti a nesporné atraktivnosti.
Četná technická data umožňují udělat si o pokračujícím vývoji německé obrněné techniky ucelený obraz, porovnávat jednotlivé typy strojů, jejich způsob nasazení, silné a slabé stránky, pokrok v jejich řešeních a modernizaci.
Jde o vynikající svazek do knihovny každého zájemce o historii vojenské techniky.