Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Jak se vyhnout neuváženým nákupům? Své tipy prozradil mág behaviorální ekonomie Dan Ariely

archiv revue
Dana Arielyho, profesora psychologie a behaviorální ekonomie, můžete znát díky knihám, které poukazují na naše iracionální rozhodnutí v ekonomických oblastech i v osobním životě, jako například Jak drahé je zdarma? nebo Iracionálně váš… Koncem března zavítal Ariely poprvé do Česka jako řečník konference Marketing festival a při této příležitosti vydala Audiotéka.cz jeho poslední dílo – audioknihu Peníze a zdravý selský rozum. Audioknihu jsme s autorem pokřtili a zároveň se ho zeptali na několik otázek týkajících se peněz a našeho chování.
První otázka, která musí zaznít – posloucháte audioknihy?
Ano, kombinuji poslech audioknih a čtení knih. Audioknihy poslouchám v letadle, při cestování po městě, a také se mi při nich dobře usíná. Zjistil jsem, že pokud má interpret britský přízvuk, tak mě rychleji uspí. Takže někdy si najdu audioknihy namluvené s britským přízvukem a schovávám si je na poslech před spaním.

Když zapomeneme na britský nebo americký přízvuk, prozradíte nám, jaký žánr máte nejradši?
Bohužel, musím přiznat, že většinou čtu a poslouchám audioknihy z profesních důvodů. Dříve jsem četl beletrii mnohem více. Nyní se ale pohybuji pracovně v mnoha různých oblastech – zajímám se o zdraví, peníze, time management nebo motivaci a na tato témata vyšlo mnoho zajímavých knih. Některé akademické, jiné nikoli. Ale najít si čas na beletrii je pro mě těžké. Sám jsem se loni rozhodl napsat knihu. V listopadu jsem si vzal týden volna, odjel do Mexico City a týden na knize pracoval. Bylo to úžasné a myslel jsem, že ji po návratu dopíšu. Ale není čas.

Věřím, že musíte číst mnoho odborných knih. Vaše poslední kniha je o penězích a racionálním myšlení – vlastě také iracionálním. Jaké jsou vaše osobní tipy, jak se vyhnout nerozumným nákupům?
Mám dvě obecná doporučení. První je, že pokaždé, když něco kupujeme, představujeme si budoucnost: „Jak šťastný díky této věcičce budu. Jak skvěle se budu cítit s tímto novým kouskem v šatníku?“ Předvídáme budoucnost. Ale o tom, co nás opravdu udělalo šťastnými, máme spoustu informací a dat z minulosti – stačí se podívat na pohyby na kreditní kartě. Takže první tip je ohlédnout se jednou za čas zpět na své výdaje. Důležité je opravdu jen jednou za čas, jinak se budete cítit mizerně. Podívejte se na historii svých plateb na účtu a uvědomte si, u kterých věcí vám jejich nákup štěstí ani radost nepřinesl a držte se těch, které vás učinily šťastnými.

Je nějaká kategorie, která často nepřináší takové uspokojení, jaké od ní očekáváme?
Jsou to večeře v restauracích. Rozhodně na nich není nic špatného, jsou skvělé, ale více než často se stává, že když jdeme na večeři, dopadá to tak, že se přejíme, vypijeme toho příliš a zaplatíme za to hodně, hodně peněz. A výsledek je takový, že místo příjemného pocitu toho litujeme.

Vraťme se ještě k tomu druhému doporučení, jak se vyhnout iracionálním nákupům.
Je důležité si uvědomit, že sice máme své vlastní cíle, ale svět má cíle jiné. Například jdete do obchodu a víte, co si chcete koupit, ale ten obchod má s vámi jiný záměr – chce, abyste si koupili věci, které jsou dobré pro ten obchod, ne pro vás. Dochází tak k problému, že jsme o své priority okradeni.

Otázka tedy je, jak si udržet své priority?
Já pro to dělám jednu věc. Když mi přijde výplata, tak se každý měsíc díky přednastaveným platbám rozdělí automaticky na několik účtů, které mi pomáhají dělat to, co chci z dlouhodobého hlediska. Mám stanovenou určitou částku na útratu. Prozradím vám, že na měsíc je to 2 000 $, které mám volně k dispozici – na kavárny, restaurace, pivo, víno a tak dále. A tyto peníze mi přijdou na mou debetní kartu. Co je ale důležité – peníze na kartu nepřijdou najednou na celý měsíc, ale chodí mi 500 $ týdně, každé pondělí.

Proč?
Protože když člověk na začátku měsíce vidí, že má tolik peněz, řekne si „Wow, tolik peněz!“ a utratí je rychle. Týden se plánuje lépe než měsíc. Pokud vám ale peníze přijdou v pátek, utratíte přes víkend více, než byste chtěli. Když ale začnete utrácet v pondělí, něco si našetříte na víkend.

To je chytré, rozdělit si měsíční rozpočet na týdenní.
Ano, je rozhodně lepší mít týdenní rozpočet než měsíční a čerpat ho od pondělí místo od pátku. Každý si musí najít své ideální množství peněž. Nechci říkat, kolik by to mělo být, každý to má jiné a musí najít rovnováhu mezi nákupem štěstí teď a nákupem štěstí později – tedy tím, čemu říkáme šetření, ale ve skutečnosti jde o odložený nákup.

Audioknihu Peníze a zdravý selský rozum zakoupíte na AUDIOTÉKA.CZ.


Text: Veronika Horská, Vendula Richter
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Peníze a zdravý selský rozum
Čeština

Peníze a zdravý selský rozum

0.0 0
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.