Zapálený biolog Jackson Oz zasvětil posledních pár let zkoumání anomálního chování zvířat. Svou teorii pojmenoval KZL (konflikt zvířat-lidé) a podpůrná fakta o ní shromažďuje na svém blogu. Potíž je v tom, že seriózní vědecká obce si jeho znepokojení nevšímá. Aspoň do chvíle než odletí do Botswany, kde získá první opravdové a šokující důkazy o nevídané hyperagresivitě zvířat, která nemá v dějinách obdoby.
Oz je evoluční biolog, který doma chová zachráněného a ochočeného pokusného šimpanze, o něhož se stará málem více než o svou přítelkyni, zbožňuje svůj výzkum a zasvětil mu celý život. Do sbírání důkazů dává všechno, ale nikdo z ostatních vědců mu ne a ne uvěřit. Jednoho dne se mu naskytne příležitost vydat se do Afriky, kde se podle informací zvířata začala chovat více než podivně. Černý kontinent však není jediné místo, kde se živočišstvo všeho druhu zbláznilo. Útoky zvířat na lidi začínají být příliš časté na to, aby to byla náhoda, a zdá se, že veřejnost snad konečně vyslyší Ozův hlas.
Patterson je mistrem oboru už řadu let a rozhodně mu nedochází dech. I po desítkách publikovaných knih má stále rukávy plné es a dokáže překvapit. Role vrahů se tentokrát ujmou trošku jiní aktéři. Chlupatější a čtyřnozí. Zvěř všeho druhu bez zjevné příčiny začne napadat lidi a tvoří netypická společenství. Domácí mazlíčci se mění na vraždící monstra a majestátní obrovské šelmy uplatňují svou moc a sílu. Autor se neštítí vůbec ničeho a je drsnější, než kdy předtím. Bezprecedentní masakr střídá masakr, explicitní vražedné scény jsou na denním pořádku, napětí graduje v perfektním tempu a živé popisy dechberoucí Afriky pouze na chvíli vyvažují zlověstnou atmosféru něčeho, co by docela dobře mohlo být koncem světa.
Oproti ostatním Jamesovým knihám má Smečka lehce pomalejší rozjezd, ale jakmile se do příběhu trochu dostanete, začne vám běhat mráz po zádech a zatoužíte, aby vaše obrazotvornost a autorův talent vybudovat atmosféru nebyla v tak vynikající souhře. Podobně jako aktéři příběhu nebudete moci uvěřit, že se to všechno fakt děje a přesto nějak podvědomě vytušíte, že všechny ty hrůzy nemusí být tak nereálné, jak se zdají. Autor předkládá překvapivé objevy a děsivě radikální řešení, jež by v reálném světě sotva fungovala. No však knižní obyvatelé Spojených států také nejsou zářným příkladem snahy o nápravu.
Patterson má neuvěřitelný dar slova, který se bohužel trochu ztrácí v překladu, který je jako obvykle sice vynikající, ale s některými hrátkami anglického jazyka si neporadí ani ti nejlepší. Jazykově zdatnější porozumí, co některými frázemi chtěl básník asi v originále říci i tak. James mě asi nikdy nepřestane překvapovat a pochybuji, že mě kdy přestane bavit objevovat nové a nové nápady, které se tomuto géniovi rodí v hlavě.
Kniha se Orwellově Farmě zvířat podobá víc, než jen tím, že hlavními aktéry příběhu jsou tvorové, kteří jsou v evolučním žebříčku kousek pod lidskou rasou. Autor zkrátka některými postřehy uhodil hřebíček na hlavičku a já jen s napětím a hrůzou v očích očekávám, kdy se jeho vize naplní. Protože jakkoli se může zdát nereálná, nikdo neví, jaké katastrofy si na vrub pohodlného života jednadvacátého století pomalu, ale jistě přivoláváme.
Smečku vřele doporučuji všem otrlejším povahám, milovníkům Jamese Pattersona i nadšencům do apokalyptických scénářů. Děj jako obvykle přirozeně plyne, nic není vyumělkované a šroubované, vše dává dokonalý smysl a nechybí ani infarktové scény. Jednoduše senzační čtení.
Hodnocení: 85%
Autor: Kateřina Chybová