Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

János Zolcer: „S Gorbačovem jsme navštívili jeho rodnou ves a všechna důležitá místa jeho života, procestovali jsme svět.“

archiv revue
Novinář, televizní producent, spisovatel a cestovatel János Zolcer se pustil do nelehkého úkolu. Vylíčit život sovětského státníka Michaila Gorbačova tak, aby nepůsobil jako vědecký spis, byl záživný a shrnoval jak důležitá fakta, tak osobní pocity člověka, který na vrcholu své kariéry stál v čele největší země světa.
Povězte nám něco o sobě. Kdo je János Zolcer?
Narodil jsem se v Československu, v roce 1986 jsem emigroval do Německa a nyní žiji v Budapešti. Moje reportážní a dokumentární filmy byly vysílány v televizích šedesáti zemí světa. Moje první kniha Tajemství Michaila Gorbačova byla vydána v roce 2020 v maďarštině. Byla přeložena do angličtiny, němčiny, slovenštiny a nyní vychází i v českém překladu. Je mi 67 let a ani trochu se nenudím, spíš pracuji víc než kdy předtím. Možná i proto o sobě můžu říct, že jsem šťastný člověk.

Proč jste si jako téma své knihy vybral právě osobu jednoho z nejznámějších sovětských politiků?
Kromě něj neznám žádného politika, který by změnil svět bez zbraní a pozitivním směrem. On takový byl. Proto jsem o něm napsal knihu – protože vykonal jedinečný čin ve prospěch celého lidstva.

Jaký jste měl vy sám vztah s Michailem Gorbačovem? Byli jste si blízcí?
Ano, od roku 2000 až do jeho smrti jsme byli velmi dobří přátelé. Když jsme spolu cestovali a on mě představoval, vždy řekl: „János, můj přítel!“ Začátkem roku 2000 jsem měl kancelář televizní produkce v Mnichově. Tehdy jsem Gorbačova požádal, aby byl reportérem připravované filmové série. Vzal to. Spolu jsme navštívili významné světové politiky: George Bushe, Helmuta Kohla, Hans-Dietricha Genschera, Simona Perese... Ale navštívil jsem i Fidela Castra, papeže Jana Pavla II., Lecha Walesu, Václava Havla, Jásira Arafata, Nelsona Mandelu... S Gorbačovem jsme navštívili jeho rodnou ves a všechna důležitá místa jeho života, procestovali jsme svět.

Vzpomenete si, kdy a kde jste se poprvé setkali?
Poprvé jsme se potkali v roce 2000 ve Vídni. Požádal jsem bývalého německého ministra zahraničních věcí Hans-Dietricha Genschera, aby s ním pro mě zorganizoval setkání. Okamžitě to udělal. O mém nápadu na film pověděl Gorbačovovi, který hned řekl: „Vezmi papír a tužku, zapiš si otázky!“ A už začal diktovat, kterého politika se bude na co ptát. Nejdřív to byl pracovní vztah, který se později změnil ve vztah přátelský. Během 22 let jsme se potkali mnohokrát.

Kniha Tajemství Michaila Gorbačova je označena jako hybridní. Co tento pojem přesně znamená?
Hybridní kniha znamená, že kromě textu jsou v ní i poznámky pod čarou (text, obrázky, fotografie) a víc než stovka videí přístupných přes QR kódy. Tyto poznámky pod čarou přibližují – zejména mladým čtenářům – dobové výrazy jako např. Studená válka nebo Železná opona, videa ukazují reálný život v Sovětském svazu, nebo i Gorbačova, který své ženě zpívá píseň o lásce.

Během pročítání jsem narazila na spoustu zajímavých výroků a citací. Který z nich se vám nejvíce vryl do paměti? O kterém si myslíte, že Gorbačova nejlépe vystihuje?
Všechny, ale mám tu jeden příklad. Gorbačov byl zvolený generálním tajemníkem v březnu 1985. Ve své děkovné řeči řekl staršímu členovi politbyra: „Sovětský svaz má jaderné rakety, ale v obchodech nejsou kalhotky! Jak je to možné?” Ale dá se to říct jednodušeji, konkrétněji… Gorbačov mi pověděl, že mnozí starší soudruzi poté, co slyšeli výše uvedené, zdvihli hlavy a uraženě se na něj dívali. Ve své knize popisuji mnoho, mnoho takových příběhů.

V knize uvádíte, že se jedná o dokumentární pohádku, která je psána pohledem přítele. Jaké cílové skupině je určená? Myslíte, že život a činy Michaila Gorbačova pochopí i dnešní mladí lidé?
Cílová skupina neexistuje. Svoje texty a filmy píšu vždy pro každého. Všechny svoje práce obvykle připravuji tak, aby je pochopil šestnáctiletý student, „jednoduchý“ člověk i historik. Proto používám osvědčenou metodu: dokumentární vyprávění. Dokumentární, protože příběhy jsou skutečné, pravdivé, z první ruky. Vyprávění, protože takový popis událostí je dobře čitelný, skoro pohádkový. Absolvoval jsem besedy na téměř stovce středních škol. Mladí lidé jsou velmi otevření historickým tématům. Je pravda, že jim nevyprávím o velkém politikovi Gorbačovovi, ale vyprávím jim o tom, jak se chudý sedlácký chlapec Míša stal králem, vůdcem největší světové velmoci. A je vždy nejvíce zajímá to, jak se plní sny…

Skrývá v sobě Tajemství Michaila Gorbačova i nějaké poselství? Například v souvislosti s válkou na Ukrajině?
Ano! Abychom pochopili, proč je dnes na Ukrajině válka, musíme poznat minulost, způsob myšlení ruských carů (generálních tajemníků) a mechanismus fungovaní Kremlu. Toto všechno popisuji ve své knize. Tyto informace jsem nečerpal z archivních dokumentů nebo historických knih, ale učil jsem se je na vlastní kůži od bývalého vládce Kremlu, Gorbačova. Vlastně nejen od něj, protože Gorbačov mě seznámil s mnohými významnými a zajímavými lidmi, kteří v pozadí byli i tvůrci historie. Proto publikaci doporučuji každému. Pokud chcete pochopit myšlení Kremlu, Putina, důvod války, přečtěte si moji knihu. S hlubokým pochopením minulosti vidíme současnost jinak.

Text: Markéta Bolfová
Foto: archiv Jánose Zolcera
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Tajemství Michaila Gorbačova

5.0 1
549 450
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Židovští podnikatelé zanechali v českých zemích nesmazatelnou stopu. O jejich vlivu, vizích, inovacích i o jejich krutém konci, jsme si povídali s autorem knihy Podnikání pod Davidovou hvězdou Pavlem Kosatíkem.
Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –