Kniha se zabývá výchovou dospívajících chlapců. Autoři hned v úvodu upozorňují na rostoucí násilí v amerických školách a na skutečnost, že násilníky a vrahy jsou téměř výhradně chlapci. Kořeny problému vidí v chybné výchově, která vede k „emoční negramotnosti“ dospívajících chlapců a k jejich neschopnosti rozpoznat vlastní a cizí pocity a porozumět jim.
Autoři jsou renomovaní kliničtí psychologové, kteří léta úspěšně pracují s problematickými adolescenty. Jejich přístup je osobně upřímný a autentický, ale i rozumný a vyvážený. Na jedné straně upozorňují na nutnost správné citové výchovy a emoční gramotnosti, na druhé straně však zdůrazňují, že chlapci mají zůstat chlapci a je zapotřebí podporovat jejich přirozené vývojové potřeby.
Své zásady shrnují v závěru knihy do sedmi bodů: umožnit chlapcům vnitřní život, dopřát jim, aby prožívali celou škálu lidských emocí, a pomoci jim vytvořit si emoční slovník; přijmout skutečnost, že chlapci mají vyšší hladinu aktivity než dívky, a umožnit jim, aby ji bezpečně projevovali – fyzickým vybitím, soutěživostí, sportem; hovořit s chlapci jejich jazykem – zpříma a na rovinu; učit je emoční odvaze a empatii; využívat disciplínu k rozvoji charakteru a svědomí, nezneužívat ji k zbytečným trestům a samoúčelnému drilu; vytvářet model mužnosti, která se nestydí za projevy citů a emoční přimknutí; naučit chlapce, že existuje mnoho způsobů, jak být mužem.