Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Katja Pantzar: "Naučila jsem se jednoduše a účelně postarat o své zdraví a pohodu."

archiv revue
Knihu Sisu, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta, se rozhodla její autorka Katja Pantzar sepsat poté, co na vlastní kůži vyzkoušela blahodárný vliv finského životního stylu, který postupně začlenila do svého života. A vy, pokud se chcete cítit po fyzické i psychické stránce skvěle, to můžete vyzkoušet také.
Dětství a dospívání jste prožila v Kanadě, pak jste se přestěhovala do Finska. Co vás k tomu vedlo?
Ano, strávila jsem léta svého dospívání v Kanadě se stážemi na Novém Zélandu a ve Velké Británii. Miluji cestování a psaní, takže když se mi v Helsinkách naskytla pracovní nabídka, která v sobě zahrnovala psaní i cestování (bylo to pro časopis Blue Wings letecké společnosti Finnair), s nadšením jsem ji přijala a přestěhovala se do Finska. Měla jsem v úmyslu zůstat zde rok nebo dva, ale nakonec jsem tu už více než 15 let!

Co všechno zahrnuje životní styl sisu?
Pojem sisu znamená mít v sobě vydatnou dávku finské odolnosti – třeba vyrazit ven do přírody na procházku, na kolo nebo plavat bez ohledu na to, jaké je počasí. Trénink koupání v zimě je dobrým příkladem aktivity, která patří do životního stylu sisu. Otužování, oblíbená činnost ve Finsku, spočívá v tom, že se namočíte nebo koupete v ledové vodě, která má 2-4 °C. Tato procedura probíhá v díře, kterou jste si vysekali do ledu na jezeře nebo na moři. Sebrat odvahu k tomu udělat něco těžkého (a zdánlivě nepříjemného – ano, voda je opravdu mrazivě studená!) je dokonalý příklad sisu.

Velkým překvapením pro mnoho z těch, kdo otužování zkouší poprvé, je pocit euforie po namočení. Plavci se cítí povzbuzeně a posíleně, protože ponoření do ledové vody uvolňuje tzv. hormony štěstí. Patří mezi ně endorfiny, které fungují jako přirozený lék proti bolesti, serotonin, jež má schopnost udržovat rovnováhu nálady, dopamin (kontroluje centrum potěšení v mozku a také pomáhá regulovat pohyb a emoční odezvu) a oxytocin, známý jako hormon lásky.

Studená voda také podporuje prokrvení, spaluje kalorie a posiluje imunitní systém. Spousta nadšenců spojuje koupání v ledové vodě se saunou, typicky finskou parní lázní, kde sedí (muži a ženy odděleně) bez plavek – další zkouška hledání pohodlí v nepohodě pro nezasvěcené.

Životní styl sisu znamená také nezvolit si snadnější cestu, takže pokud to jde, vyberete si třeba místo jízdy autem nebo taxíkem aktivní formu dopravy, jako je jízda na kole nebo pěší chůze. Další z významů je, že máte DIY přístup k životu (tedy „vytvoř si sám“), což znamená například věnovat péči svému bydlení místo shánění lepšího nebo nasbírat si v lese houby a bobule místo jejich nákupu v obchodě.

Jak daleko do historie sisu ve Finsku sahá?
Slovo sisu pochází z doby před více než 500 lety a zahrnuje mnoho historicky významných událostí, jako například vítězství Finska v boji za udržení suverenity během tzv. zimní války se Sovětským svazem. Konflikt začal v listopadu 1939 sovětskou invazí do Finska a skončil Moskevským mírem v březnu 1940. Přestože Sověti měli třikrát více vojáků, třicetkrát více letadel a stokrát více tanků, finské armádě se podařilo přelstít a odradit Rudou armádu v brutálních zimních teplotách klesajících až ke 40 °C, navíc v ročním období, kdy je daleký sever po většinu dne zahalený temnotou.

Další skvělé příklady sisu můžeme vidět na sportovních výkonech, třeba jako je neuvěřitelný návrat finského olympijského běžce Lasseho Viréna po pádu během závodu na 10 kilometrů na Letních olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Nejenže se Virénovi podařilo vstát a pokračovat v běhu, ale dokonce vybojoval zlatou medaili a překonal světový rekord. Tohle je opravdové sisu, jak ho mnozí Finové vidí.

Co se u vás díky přechodu na jiný životní styl změnilo?
Naučila jsem se jednoduše a účelně postarat o své zdraví a pohodu. Celoroční ježdění do práce na kole, plavání v moři nebo trávení času v přírodě téměř nic nestojí a má obrovský vliv na mé celkové blaho.

Dánové mají hygge, což je pohoda, kdežto finské sisu je opakem. Jak si to má cizinec přebrat? Je jedno špatné a druhé dobré, nebo to lze nějakým způsobem skloubit?
Myslím, že hygge je vynikající, obzvláště poté, co jste venku praktikovali nějaké aktivní sisu! Sisu odkazuje na tajemství výjimečné finské odolnosti a pevné vůle. Ta se projevuje v první řadě při řešení životních výzev – i když se nám někdy mohou zdát neřešitelné – ale dobrý pocit, který sisu přináší, vám může také dodat kuráž ke zkoušení odvážných fyzických aktivit (jako je plavání v ledové vodě), které mohou významně podpořit vaši pohodu.

Je sisu kulturně podmíněné, nebo se dá praktikovat ve kterékoliv zemi?
Sisu je částečně podmíněné kulturou, ale může být praktikováno v jakékoli zemi, prostě jako přístup k životu, který přijímá výzvy.

Myslíte si, že Finové jsou nejšťastnější národ na světě? A pokud ano, má na tom sisu svůj podíl?
Myslím, že Finové, kteří působí skromně a docela sebekriticky, jsou překvapení, že byli dva roky po sobě označeni za nejšťastnější národ na světě. I když je stereotyp nahlížení na Finy jako na poněkud mrzoutský a tichý národ zastaralý, je pravda, že nemají zrovna pověst nejusměvavějších a nejkomunikativnějších lidí na světě.

Pokud ale spokojenost dělá lidi šťastnými, pak najdete spoustu přísad pro zdraví a šťastný životní styl právě ve Finsku. „Štěstí nepřichází hledáním, ale žitím,“ říká jedno finské přísloví. Žít aktivně je klíčovou součástí rozvoje osobnosti podle sisu. Takže ano, sisu v tom hraje významnou roli. Znamená totiž tvoření vlastního štěstí aktivním životním stylem spíše než čekání na to, až vnější vlivy změní vaši náladu nebo okolnosti. Spojte to s poměrně rovnostářskou společností, silnou sítí sociálního zabezpečení, která zahrnuje prakticky bezplatné základní, sekundární a vysokoškolské vzdělání a kulturu důvěry – to jsou základní ingredience pro vyvážený životní styl, který posiluje pocit štěstí.

Jaké jsou ohlasy na vaši knihu?
Mám velkou radost, že reakce jsou velmi pozitivní, ať už z médií v různých částech světa nebo od čtenářů, kteří mě kontaktovali prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí. Hodně lidí mi děkovalo za napsání knihy, která je inspirovala ke změně životního stylu nebo i k tomu, aby se zajeli podívat do Finska. Nedávno jsem dostala zprávu od jednoho Američana, který nikdy necestoval mimo svou zemi, že mu přečtení mé knihy dodalo potřebnou odvahu. Potom mi psal, že podnikl krásnou cestu a vyzkoušel na ní spoustu aktivit, které v knize popisuji.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Sisu
Čeština

Sisu

0.0 0
349 286
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.