O kapele Rolling Stones bylo a bude popsáno mnoho řádek. Nakladatelství Jota aktuálně uvádí na český trh publikaci, jejíž řádky napsal americký novinář Rich Cohen. Vychází pod titulem Slunce, Měsíc a Rolling Stones. Stojí za to si ji přečíst?
Rich Cohen získal díky časopisu Rolling Stone v 90. letech zcela unikátní příležitost, o které řada hudebních žurnalistů dodnes jen sní. S o generaci staršími Rolling Stones strávil jedno z jejich turné v 90. letech. Vzhledem k množství nasbíraného materiálu a faktu, že Rolling Stones jsou Cohenovou celoživotní vášní, vznikla kromě soudobé reportáže po dalších dvou dekádách i biograficko-reportážní kniha.
Cohenovy zážitky a dojmy z okamžiků strávených s Rolling Stones se prolínají s útržky vzpomínek členů i lidí kolem kapely napříč celou její historií a skládají dohromady mozaiku života i povahových rysů jednotlivých členů. Střídání biografických pasáží kapitolami v reportážním stylu a nenadálé změny toku vyprávění z er- do ich- formy jsou zřejmě dobře míněnou snahou oživit příběh, nebo jen odrážejí Cohenovu novinářskou praxi. Osobně je nepovažuji za nejšťastnější, tento styl vyprávění mi připadal matoucí.
Reportážní kapitoly jsou naštěstí zastoupeny spíše minoritně. Na své si tak přijde především čtenář, kterého zajímá historie kapely. Od momentu, kdy se Mick Jagger a Keith Richards potkali na nádraží, až po velmi nedávnou minulost, kdy už je tmelí spíš peníze než přátelství. Autor se podrobně věnuje nejdůležitějším a asi i nejznámějším momentům existence kapely: smrti kytaristy Briana Jonese, tragickému koncertu v Altamontu či Richardsově zálibě v heroinovém opojení. Neopomíjí ale ani méně známé detaily života kapely, jejich nejznámější groupies a partnerky, životní úspěchy a prohry.
Slunce, Měsíc a Rolling Stones ale není jen příběh jedné z největších světových kapel. Je to také svědectví poválečné generace, jejíž muži místo zbraní dostali do rukou kytary, a nadbytečnou energii přetavili namísto zabíjení v rock`n`roll. Kniha se chvályhodně zabývá i pozadím vzniku rock`n`rollu s jeho kořeny v černošském blues. Seznamuje čtenáře také s interprety, kteří se pro Stouny stali největší inspirací, a jejichž slávu i význam záhy tisícinásobně překonali.
Kniha si i přes drobné výtky zaslouží místo v knihovně každého nadšence do Rolling Stones i hudby druhé poloviny 20. století obecně. Z reportážních pasáží lze vycítit silný vztah autora ke kapele, se kterou se osobně poznal. V biografických kapitolách srozumitelně a snad i objektivně podává silný příběh Rolling Stones, jejichž existence v poněkud vyčpělejší podobě přetrvává až do dnešních dnů.
Autor: Martin Mucha