Knihu Pod zámkem autorka vydala jako vyrovnání se se svou minulostí

archiv revue
Je vůbec možné hodnotit autobiografickou knihu dnes šedesátileté Francouzsky Maude Julienové? Je možné hodnotit knihu, kterou napsal sám život v celé své smutné a bolestné podobě?

Při čtení takovýchto příběhů si člověk se zdravým rozumem musí neustále klást otázku, jak může být rodič ke svému dítěti tak krutý a bezcitný. Fanatický otec Didier, člen ezoterické zednářské instituce, věznil dceru po celých 18 let na venkovském rodinném sídle v Bavinchove na severu Francie, zcela odtrhnutou od jakéhokoliv styku s okolním světem. Důvodem byla jeho chorobná posedlost vychovat nadčlověka, superhrdinku, která vydrží úplně vše a bude tak schopná vést povstání proti zlu. Jak ironické… Od osmi let vystavoval Maude brutálnímu vytrvalostnímu cvičení, používal velmi drastické výchovné metody. Bohužel ani matka proti krutostem nezasáhla, ba naopak, manžela podporovala a uctívala jako boha. Zocelovací útrapy například zahrnovaly zavírání ve tmě do sklepa spolu s krysami. Již od sedmi let ji nutili k nadměrné konzumaci alkoholu. V alkoholovém opojení musela chodit rovně po bílé čáře. Maude musela už jako malá holka pomáhat na stavbě bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, být neustále pohotová pro každou maličkost a co více, trpěla zimou v nikdy nevytápěném pokoji. Hygiena probíhala 1x týdně, koupala se ve studené vodě, ve které se nejprve umyli její rodiče. To je jen malý výčet krutých metod výchovy používaných k tomu, aby - jak otec říkával - zakusila tvrdou realitu života.

Ze zajetí se Julienová dostala až ve svých osmnácti letech, kdy jí otec povolil sňatek s mužem, kterého potkala na hudební škole. Na hudební školu mohla odejít jen proto, že byl otec přesvědčen, že dceru hudba a hraní na nejrůznější hudební nástroje zachrání v případě, že by se ocitla v koncentračním táboře. Muže si vzít mohla, ale jen pod podmínkou, že ho po šesti měsících opustí, rozvede se a vrátí se zpět domů k rodičům. K tomu už naštěstí nedošlo.

Maude později vystudovala psychologii v USA, Kanadě a ve Francii. V roce 1994 si zařídila ordinaci v Paříži a dnes je uznávanou terapeutkou, specializuje se na traumata a pomoc lidem, kteří se ocitli v područí, ať už rodiny nebo sekty.

Knihu Pod zámkem autorka vydala jako vyrovnání se se svou minulostí, pomoci jiným osobám, které se nachází v obdobné situaci, zamýšlela knihu jako jakousi první pomoc pro trpitele. Kniha je napsána velice otevřeně a bolestně upřímně, vyjadřuje všechny dojmy a pocity, které v autorce vyvolávají vzpomínky. Tento skutečný příběh ve vás zanechá tolik emocí… a v neposlední řadě zůstanete po přečtení zírat na obálku s fotografií, která je stejně depresivní jako celá kniha. Je na ní zachycena malá Maude spolu se svým tyranským otcem.

Bohužel podobných příběhů stále přibývá a kdo ví, odkud se vynoří další podobný osud. Přejme si, aby podobné autobiografické knihy, či vlastně zpovědi, nemusely být vůbec sepisovány!

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Pod zámkem
Čeština

Pod zámkem

5.0 2
298 244
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Básnická sbírka Millennials od české autorky Kateřiny Pokorné, známé pod pseudonymem Svojost, je originálním dílem, které se zabývá světem současné generace mladých lidí.
Kniha Buchty po ránu 2 od Josefa Maršálka a Terezy Bebarové navazuje na úspěch první části oblíbené kuchařské série, jež se zaměřuje na pečení sladkých i slaných dobrot.
Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.