Konzervatismus je na Západě v krizi. Za posledních třicet let se obsahově vyprázdnil a do značné míry se zpronevěřil svým fundamentům. Nechal se kolonizovat liberalismem či přímo libertariánstvím. Mnozí konzervativci přejali liberální pojetí svobody a pod vlivem neoliberalismu z konzervatismu učinili ideologii povyšující ekonomickou efektivitu a globalizaci nade vše.
Konzervatismus se stal hlasatelem neomezeného volného trhu, maximalizace efektivity a vypjatého individualismu. Ovládla jej víra, že každé politické rozhodnutí je ekonomické rozhodnutí, že trh vyřeší vše a že posláním konzervatismu je pouze maximalizovat individuální volbu.
Jakýkoliv důraz na společnost, společenskou odpovědnost a nemateriální hodnoty byl vysmíván jako levičáctví. Kulturu i morálku, kolem čehož je společnost postavena, konzervativci redukovali na ryze osobní volbu a zájem. Vytvořili tak hodnotové vakuum, které levice s radostí zaplnila.
Tato kniha je výzvou k tomu, abychom si uvědomili základní fundamenty konzervatismu a jak je v současných podmínkách uplatnit. Svět se změnil, a konzervatismus se proto musí adaptovat, opustit stará dogmata a nově definovat svou roli pro dnešek.
„Cílem této knihy není stanovit jediný pravý a provždy platný konzervatismus. Žádný takový neexistuje. Trvalá je totiž pouze konzervativní touha uchovávat vlastní společnost, a to si v každé době žádá něco jiného. Cílem je představit konzervatismus pro naši dobu, adaptovat jej na současné výzvy a hrozby. Jde o to vymezit konzervatismus, který může sloužit jako ideový základ pro novou konzervativní pravici. Taková pravice bude schopná vyhrát nejen politicky, ale především i kulturně, a zastavit levicově-liberální progresivismus, jehož pochod institucemi Západ zásadně mění.
Takový úkol si žádá změnu uvažování a přístupu na mnoha úrovních. Dovnitř i navenek konzervativního hnutí ohledně hodnot, priorit, chápání hrozeb, taktiky i strategie. Jde o změnu vskutku revoluční. Takové konzervativci tradičně odmítají. A přesto je někdy revoluce nezbytná.“
(úryvek z knihy)