Monarchie, která hýbala Evropou

archiv revue
Za úctyhodnou dobu panování zažil slávu, dramatické změny i soumrak své vlasti. František Josef I., neúnavný úředník, který kočíroval každodenní chod císařství celých 68 let, se stal jeho neodmyslitelným symbolem. Jako hlavní postava vystupuje také v naučné publikaci s názvem Monarchie 1848–1918, která vás vtáhne do víru tehdejšího dění.

Konec starých časů

Co to vlastně obnášelo, žít v monarchii? Jak fungovala tehdejší doprava, pošta nebo tisk a co si mohly finančně dovolit různé společenské třídy? Pojďte se projet třeba c. k. státními drahami po rozlehlém území slavného Rakouska-Uherska, uvidíte velké změny, které položily základ moderní české společnosti. Tradiční noblesní svět Habsburků se střetává s vědeckým a technickým pokrokem, s volnomyšlenkářstvím nových uměleckých směrů, architektonickými divy i rozvojem cestování. Císař František Josef I. se ocitá na přelomu dvou věků a definitivně uzavírá slavné období vlády svého rodu. Osudům výrazných členů císařské rodiny (Alžbětu Bavorskou a Františka Ferdinanda d’Este nevyjímaje) je věnováno hned několik kapitol.

České země udělaly za časů Františka Josefa I. obrovský skok. Na našem území vznikají zásadní spolky a instituce jako Akademie věd, Sokol, Klub českých turistů nebo Junák. Kulturní život je pestrý a vyvíjí se také politická situace směřující k samostatnosti Čechů. Ale na to si museli obyvatelé monarchie ještě několik let počkat, protože společenský rozkvět přetíná 1. světová válka.

Jak plynul každodenní život

Konec starého světa a začátek nového připomíná množství věrně reprodukovaných artefaktů. Řadu z nich vydal sám monarcha, jako třeba nástupní manifest nebo provolání „Mým národům!“. Soukromí císařského páru poodhaluje jejich svatební oznámení. Domácí politické boje zachycují dokumenty ze soudního procesu s Omladinou nebo satirický Šotek K. H. Borovského. Český průmyslový úspěch se odráží z materiálů k Jubilejní zemské výstavě. Detailní mapy, jízdní řády, vysvědčení, propouštěcí list z vojny i peníze ukazují život obyvatel v celé „širší vlasti“ a jejich každodenní svět.

Propracovaná encyklopedie s desítkami artefaktů navozuje autentickou atmosféru doby, kdy vznikly. Na knize Monarchie 1848–1918 se podíleli uznávají historikové, kteří vytvořili monumentální obraz jedné významné etapy středoevropských dějin.

Vydavatelství Extra Publishing sestavuje naučné publikace s historickou tematikou vždy velmi poutavě, takže se čtenáři mohou s chutí přenést do časů dávno minulých. Aby byl zážitek ještě více umocněn, k publikaci patří také CD s dobovými nahrávkami.

Autor: Iva Kulihová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Monarchie 1848–1918

0.0 0
1990 1692
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více