Rozhodli jste se, že místo diet vsadíte na zdravý životní styl? Orientujete se v nabídce zdravých potravin, ale pořád sklouzáváte ke stereotypu? Nechte si poradit Petra Havlíčka, který patří k nejlepším a nejznámějším výživovým specialistům v České republice a Petry Lamschové, šéfredaktorky časopisu Dieta. Na besedě v Domě knihy představili své knihy.
Superjídelníček IIProkousejte se zdravým jídelníčkem tak, aby vám chutnal. V knize najdete inspiraci minimálně na tři měsíce. Rozhodli jste se, že místo diet vsadíte raději na zdravý životní styl? Už jste se začali orientovat ve zdravých potravinách a jakžtakž zvládáte nakupovat, ale pořád sklouzáváte ke stereotypům? Pak právě pro vás je určena nová kniha Petra Havlíčka a Petry Lamschové, která vás provede zdravým jídelníčkem od snídaně po večeři.
Petr Havlíček patří k nejlepším a nejznámějším výživovým specialistům v České republice. Je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně obor zootechnika se specializací na potravinářské technologie. S výživou začal krátce po absolutoriu vysoké školy. K jeho klientům patřili např. Kateřina Neumanová, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle, Václav Chalupa, Petr Vavroušek, Lucie Hradecká.
Petra Lamschová je absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci. V médiích působí více než deset let. V současné době je šéfredaktorkou časopisu Dieta a spolupracuje s nejvýznamnějšími odborníky na zdravou výživu, dietology, fitness trenéry či lektory, kteří jsou nejrespektovanější ve svém oboru v ČR.
Jak vlastně celý projekt vznikl?
Petra Lamschová: Když zabrousím asi deset let zpátky, co se známe s Petrem, tak jsem ho oslovila, když jsem psala pro časopis Dieta a domluvili jsme se na napsání knihy.
V čem byl návrh Petry tak lákavý, že jste ho přijal?
Petr Havlíček: Já jsem to původně vůbec dělat nechtěl, protože to šlo trochu proti mé filozofii. Petra na mě má ale takové zvláštní páky a donutila mě.
Co čeká čtenáře v Superjídelníčku II?
Petra Lamschová: Jsou tam další tři jídelníčky na měsíc, což je asi základ. Je zde více do hloubky rozebráno, jak s tím jídelníčkem pracovat, jak jíst, jak nakupovat a vařit. Tím je to rozvinuto dál.
Petr Havlíček: Musím říct, že smekám před vedoucími školních jídelen, protože vymýšlet pestré jídelníčky je neskutečný opruz. Ten druhý díl je takový pestřejší a rozmanitější než předchozí díl.
Stává se vám, že dojde inspirace? Jak překonáte ten blok, že už nevíte, co dát do dalšího receptu? Stává se vám to?
Petr Havlíček: Já se na to vykašlu a pokračuju až druhý den, protože, když už mi to nejde, tak prostě dál nepíšu.
Petra Lamschová: Já se snažím ty recepty obměňovat. Mám své oblíbené potraviny, které v receptech najdete. Mám ráda jednoduchá jídla.
O Superjídelníčku se dá říct cokoliv, jen ne to, že by byl dogmatický. Čtenáři se nemusejí bát, že nad nimi budete stát s bičem a dohlížet, aby byl recept přesně dle návodu.
Petra Lamschová: Ve všech knihách na úvod píšeme, že je to inspirace a není třeba, aby to někdo dělal úplně přesně podle receptu. Každý si to musí upravit na sebe.
Petr Havlíček: Já už léta prosazuji individuální přístup, proto jsem nechtěl ten Superjídelníček dělat. Je to o rozmanitosti lidí.
Četla jsem, že jen pět procent lidí zůstane u té změny ve stravování, kterou se rozhodou provést. Proč to těm ostatním nevychází?
Petr Havlíček: Já si myslím, že první kravina je, že si dám předsevzetí, že začnu od ledna. Začínat v době, kdy je krátký den, dlouhá noc, nejsou čerstvé věci a metabolismus chce ještě odpočívat.
Česká republika se umisťuje na špici žebříčků lidí s nadváhou. Jak to vidíte do budoucna?
Petr Havlíček: Já si myslím, že nemáme moc šancí s tím něco dělat. Žijeme v blahobytu a chceme si ten blahobyt užívat. Češi jsou známí tím, že rádi mluví a neradi dělají. Když se podíváte do statistik zdravotních pojišťoven, tak je ta situace stále horší.
Besedu moderovala: Sandra Procházková