Právě začal BLACK FRIDAY!

Naučte se chytře hospodařit podle našich babiček

archiv revue
Lidé ze starších generací si zvykli vést svou domácnost tak, aby byli soběstační a zužitkovali všechno. V letech, kdy bylo potřeba se uskromnit, vznikla spousta dobrých nápadů. Dnes máme kolem sebe veškerý komfort a začalo se nám stýskat po hřejivém pocitu, že jsme něco zvládli vyrobit, a také po domácích chutích a vůních, které mají mnohem větší intenzitu. Přesně tohle si mohli užít diváci pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, jehož druhá část právě vychází knižně.

Sezónní radosti

Hobby tipy z České televize nejvíce ocení aktivní a tvůrčí lidé, kteří mají blízko k přírodě. Oblíbení moderátoři Tereza Hátleová a Petr Pěknic ve společnosti bylinkářky Simony Berkové objevují sílu léčivých bylin, oprašují staré zvyky a představují zručnost tradičních řemeslníků i jejich jedinečné výrobky. Vše samozřejmě osobně zkoušejí, což můžete vidět na mnoha fotografiích.

Naši předkové žili v souladu s přírodou a jednotlivými cykly roku. Podle toho také jedli, vařili a léčili se. Věděli, že příroda nám dává obrovské bohatství, což jsme si teď v období koronavirové pandemie začali mnohem více uvědomovat. Sklizeň ze zahrádky se řídila aktuální roční dobou, na stole a ve spíži tak byly vždy čerstvé regionální potraviny bez chemie. Pěstování je jedna věc, ale dalším velkým uměním je zpracování úrody. Na to v knížce najdete spoustu osvědčených postupů a receptů – zavařování, nakládání, konzervování i sušení.

Díky sběru bylinek při procházkách na louce budete mít dost materiálu na výrobu léčivých čajových směsí, sirupů, mastí i kosmetiky. Dopřejte si pevné zdraví, relaxaci v bylinných koupelích a příjemnou vůni darů přírody, které jsou všude kolem nás.

Jak na šetrnou domácnost

Naprostým základem v minulosti bylo chytré a úsporné domácí hospodaření. Naučte se také vy nakupovat pouze to, co je pro vás aktuálně nezbytné. Zjistíte, že si můžete celou řadu věcí zcela ekologicky sami vyrobit – od drogerie přes impregnaci na boty až po čisticí prostředky. Umět jednoduše, ale velmi chutně vařit také není nic složitého. Vyzkoušejte třeba recepty s luštěninami a vyrobte si domácí sýr, hořčici nebo voňavý perník. Z kapitoly o babiččiných tipech se dozvíte, jak si vypěstovat výstavní květiny na zahrádce i v pokoji. Dědečkovy tipy vám zase prozradí, jak vyřezat ze dřeva lžíci či uplést košík. Dámy si procvičí zručnost tkaním a pánové zase kosením kosou.

Máte-li rádi zvířata, leccos se o nich z knihy dozvíte. Hospodaření je totiž velmi široké téma a zahrnuje také chov dobytka, domácích zvířat a mazlíčků jako jsou psi a kočky. Pokud jste dosud neměli odvahu pustit se například do chovu slepic, možná zjistíte, že byste to mohli zkusit. Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2 je všestranná a zábavná příručka pro všechny generace, se kterou můžete vzpomínat, ale také zkoušet stále další dovednosti. Také budete díky ní šikovnější a samostatnější.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2

4.0 3
399 327
IHNED odesíláme
Čeština

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

5.0 5
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.
Ve čtvrtek 14. listopadu proběhlo v Ostravě setkání s Michalem Novotným a Karolínou Liškovou, autory knižní novinky Tajemství zdravého pohybu, která se uskutečnila v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz.
Chcete pořádně rozproudit zábavu během únavných podzimních dní?