Téma nespravedlivých zákonů slouží autorovi jako brána k úvahám o skutečné povaze práva a justifikaci práva pozitivního. Kniha seznamuje čtenáře s některými prvky právní filosofie Johna Finnise a s ním související školy nové teorie přirozeného práva a s argumentem neprávem Roberta Alexyho.
Autor ukazuje, že právu lze porozumnět jedině v kontextu obecné teorie praktické rozumnosti. Právo je stejně jako jiné normativní systémy vodítkem k nalezení odpovědi na otázku, co mám dělat, jak se zachovat tady a teď. Přitom nejvlastnějším kritériem odpovědi není zvnějšku uložené pravidlo, ale člověk a jeho integrální rozvoj.
Autor zasazuje přirozenoprávní téma do širších souvislostí a naznačuje úzkou spojitost s noetickým tématem (schopnost rozumu kontaktovat realitu) a antropologickou otázkou (zejména lidské svobody).
Z recenzních posudků:
„Kniha je hodnotnou, přínosnou publikací, přinášející rozsáhlou sumu poznatků uspořádaných v netriviální, přehledné a promyšlené systematice, nadto i řadu vlastních tezí a závěrů. Je napsána čtivým, poutavým stylem, zároveň v dobrém slova smyslu didakticky, jelikož autor vede čtenáře objasněním důvodů a směrů předkládaných úvah. Představuje jednak odborný? přínos v oboru filozofie práva, je přínosem v absentujícím diskurzu iusnaturalistů a iuspozitivistů v našem prostředí, a jednak má všechny předpoklady stát se rovněž zajímavým titulem pro studenty právnických fakult i pro kolegy z právní praxe, zajímající se o teoretické otázky oboru.“ - prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc.
„Českému čtenáři se dostává do rukou mimořádně kvalitní dílo, které se snaží přinést odpověď na věčnou otázku právní filozofie s ohledem na současný právní diskurz. Právě proto, že v českém právním myšlení je po mém soudu hluboce zakořeněn pozitivistický přístup ovlivněný normativismem, je důležité odpovídat na otázku „co je právo“ i z druhého – přirozenoprávního – hlediska. Právě proto představuje recenzovaná publikace významný přínos.“ - prof. JUDr. Karel Beran, Ph.D.