Úspěšný slovenský autor netradiční literatury faktu Juraj Šebo, který vtrhl na slovenský trh s publikacemi, které popisují jednotlivé dekády minulého století, napsal knihu, jež by měla být blízká i českému čtenáři.
Už v knize Zlaté 60. roky, která se na Slovensku stala bestsellerem, autor čtivým, vtipným a lehce ironickým způsobem ukázal, v čem je jeho síla. Píše o životě v socialismu z pohledu obyčejného člověka. Jak sám říká, do mrtvého psa se nekope. Dá se o tom ale psát.
Kniha O socialismu s láskou zahrnuje autorův pohled na 50. a 60. léta, která jako dospívající mladík částečně prožil v Praze. Vyprávění sice není uspořádáno podle dějepisných pravidel, ale určité fanfaronství faktů je úžasné. Ocitneme se přímo ve víru událostí, potkáváme typické postavy a postavičky našich mikrodějin, navštěvujeme staré pražské hospůdky, chodíme po Starém Městě, plaveme i bruslíme po Vltavě, hrajeme stolní fotbal, zažíváme rozhlasová nedělní rána, sovětské filmy, vzpomínáme na Karla Vlacha i na Kučerovce. Juraj Šebo je chlapík se skutečně výborným archivem paměti.
Čtenáře zasvěceně provází po žebříku originálních vzpomínek, plném informací, dokumentárních, dobových i osobních a rodinných fotografií, novinových výstřižků, popisů a kratičkých úryvků vyprávění účastníků doby až k vrcholně absurdním osobním zážitkům. Autorova paměť a schopnost vytáhnout z ní to charakteristické pro popisovaný čas přináší vzpomínky nejen na zlobu, nespravedlnost a rizika, ale hlavně na drobné radosti, které zpestřovaly šedivý život, kde takřka všechno „zakázané“ a originální bylo dobré.