Originální Diář Báry Nesvadbové

archiv revue
Do Ostravy přijela Barbara Nesvadbová představit svůj nový diář.

Do Ostravy přijela Barbara Nesvadbová představit svůj nový diář.

 

Barbara Nesvadbová je známá spisovatelka, návrhářka a šéfredaktorka prestižního módního časopisu Harper's Bazaar. Do povědomí čtenářů se dostala ještě za dob studií knihou povídek Řízkaři. Zároveň je také spoluautorkou scénáře k filmům Bestiář a Pohádkář. Ve svém volném čase se pravidelně zapojuje do charitativních projektů. Je také členem správní rady občanského sdružení Etincelle a Startujeme.cz, která podporují zaměstnávání mentálně handicapovaných spoluobčanů.


Narodila v Praze 14. ledna 1975 do rodiny dvou lékařů. Matka Libuše Nesvadbová je z rodiny nejméně mediálně známá, stará se o emigranty a etnické menšiny. Otec Josef byl spisovatelem žánru vědeckofantastické literatury. Nesvadbová úspěšně vystudovala gymnázium a žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Psát začala již na vysoké škole, kde její talent zachytila nakladatelka Romana Přidalová, která propojila fejetony, napsané Nesvadbovou, jednou postavou. Některé z nich vyšly na základě osobních zkušeností, a to hlavně z nešťastné lásky. Po škole pracovala Nesvadbová jako šéfredaktorka několika časopisů, například titulů Xantypa a Playboy. Články jí vychází i v německých nebo švýcarských plátcích.


Diář Báry Nesvadbové
V originálním diáři naleznete kromě spousty místa na své poznámky i několik dosud nevydaných povídek, citáty pozoruhodných žen a zajímavá výročí, otázky pro milence, manžela, tátu a syna, ale i pro vás. Mimo jiné se dozvíte, že první antikoncepční pilulka se začala prodávat v roce 1960, že ve švýcarském kantonu Appenzell Innerrhoden získaly ženy volební právo roku 1990, že rozvody byly na Maltě schváleny až v roce 2011. Ilustrace pořídil Martin Krajc.

 

Do Ostravy jste přijela představit svůj nový diář, který se liší od těch ostatních. Jak vznikl celý koncept?
Já si většinou kupuji diáře s pohádkovými postavičkami. Teď jsem laškovala s Alenkou v říši divů. Ale k tomuto diáři mě oslovila má nakladatelka a poprosila mě, abych udělala diář. Původně se mi tato myšlenka nelíbila, protestovala jsem, ale pak jsme se domluvili na nějakém konceptu. Diář je plný krásných kreseb Martina Krajce a nějakých mých povídek.


Kromě velkých žen historie se zde objevují také velké milníky historie žen. Který je pro vás největší?
Pro mě osobně asi narození mé dcery. Jsou tam velké milníky, jako právo volit nebo studovat. Takových milníků je tam více.


V diáři se také zamýšlíte nad matkami samoživitelkami. Co je pro vás hlavním feministickým tématem dnešní doby?
Já si myslím, že slovo feminismus má v ČR strašně špatné konotace. Ani ženy o sobě nechtějí říkat, že jsou feministky. Já bych raději používala slovo rovnoprávnost. Myslím, že důležitější je uspořádání rodiny. Dnes je všechno dovolené a rodina, jako jednotka, je strašně ohrožená.


Nedávno proletěla internetem fotografie modelky, která dělala reklamu na boty a neměla oholené nohy. Strhla se kolem toho obrovská bouře. Jak dalece je podle vás krutý diktát společnosti, jak by žena měla vypadat?
Já si myslím, že není krutý jen k ženám, ale už i k mužům. Když se podíváte na statistiky výskytu anorexie a bulimie u mužů, tak se také velice zvyšuje.


Věříte, že se dá nevěra nějakým způsobem dělit na velkou, malou a podobně? Nebo je to vždy jen velký podvod?
Já mám na to takovou hezkou odpověď od svého kamaráda, kterému jsem kladla otázku, zda by odpustil nevěru. On mi odepsal, že už by nevěru odpustil, ale kdo by chtěl nevěrnou ženu? Takže já si myslím, že mohou být různé druhy nevěry, ale stále je to prostě nevěra.


Jaký typ časopisu spadá do kategorie „středně chytrý“?
Tak asi ten můj, který dělám. Snaží se tvářit chytře, ale má tam i módu a další věci.


A který by byl v kategorii „hloupý časopis“?
Takových je spousta. Bulvár je hloupý a je ztrátou času.


V jednom rozhovoru jsem se dočetla, že věříte v ženské přátelství. Jak se liší přátelství mezi ženami a muži?
Říká se, že holky nejsou týmovými hráči a nejsou opravdovými kamarádkami. Říká se, že ženy se asi více srovnávají a mají více konkurenční postoje. Já osobně si to upřímně nemyslím.


Co je nejtěžší na tom být ženou spisovatelkou a mít rodinu?
Kdybych měla jen spisovatelské povolání, tak by to asi bylo v pohodě, ale já mám těch věcí trochu více. Ale nestěžuji si.


Co v nejbližší době chystáte pro své obdivovatele, fanoušky, čtenáře?
Já jsem dělala kolekci oblečení. Teď si vymýšlím pohádkovou knihu. Strašně ráda jsem si hrála s dětmi a teď se k tomu chci skrz pohádky vrátit. Jinak teď připravujeme s Jitkou Čvančarovou a Pavlínkou Němcovou film, který by se měl za půl roku začít natáčet.

 

Besedu moderovala: Sandra Procházková

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Diář Báry Nesvadbové
Čeština

Diář Báry Nesvadbové

0.0 0
279 237
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více