Být „odlišný“ ještě neznamená být ve skutečnosti jiný. Pokud se vám zdá uvedená věta nesmyslná, věřte, že jí po přečtení této knihy porozumíte. Současně zjistíte, že vizuální jinakost ještě neznamená, že se daný člověk ve svém vnímání a prožívání každodennosti odlišuje od ostatních lidí. Prostřednictvím výsledků výzkumu i autentických příběhů poznáte, jaký je běžný život mladých osob s vrozeným tělesným postižením. Jak zvládají situace všedního dne, s jakými těžkostmi či předsudky se potýkají… Zkrátka, jak žijí.
Lidská existence by nebyla naplněna, pokud by nebyly uspokojovány naše sociální potřeby zahrnující triádu partnerství, přátelských vztahů a potřebu mít rodinu. Ta se dostává do popředí především v období mladé dospělosti, která se vyznačuje navazováním trvalejších partnerských a intimních vztahů, obvykle vyúsťujících ve vstup do manželství a v založení rodiny. V lidské populaci však žijí i mladí lidé, kteří jsou mnohdy téměř bezvýhradně závislí na podpoře a pomoci druhých osob, což generuje mylné představy o naplňování jejich vztahových a sexuálních potřeb. Tato kniha se proto zaměřuje na nabourávání zakořeněných mýtů prostřednictvím hlubšího poznání specifik partnerského a intimního soužití mladých dospělých s vrozeným tělesným postižením. Zaměřuje se jak na somatické a psychosociální determinanty těchto vztahů, tak na aktuálně diskutovaná témata, kterými jsou body image osob s tělesným postižením, služba sexuální asistence, intimní pomůcky pro jedince s omezenou l okomocí či názory těchto lidí na instituci manželství a rodičovství.
Publikace jistě zaujme nejen odborníky z oblasti pomáhajících profesí, ale i samotné osoby se zdravotním postižením a laickou veřejnost, která se stává stále otevřenější a tolerantnější vůči odlišnosti.