Podivné špionážní hry nemají ambice bulváru, přesto dokážou vyvolat senzaci

archiv revue
Věděli jste, že slavný spisovatel Ernest Hemingway toužil po kariéře tajného agenta? Napadlo by vás někdy, že se tajné služby inspirovaly v bestsellerech o Jamesi Bondovi, nebo že investovaly miliony dolarů do výzkumu čtení myšlenek? Věřili byste někdy tomu, že KGB považovala AIDS za biologickou zbraň vyvinutou v amerických laboratořích?
Věděli jste, že slavný spisovatel Ernest Hemingway toužil po kariéře tajného agenta? Napadlo by vás někdy, že se tajné služby inspirovaly v bestsellerech o Jamesi Bondovi, nebo že investovaly miliony dolarů do výzkumu čtení myšlenek? Věřili byste někdy tomu, že KGB považovala AIDS za biologickou zbraň vyvinutou v amerických laboratořích?

Český spisovatel Karel Pacner (1936) proslul zejména jako popularizátor vědy. Na svém kontě má přes padesát knih, z nichž drtivá většina patří do škatulky literatury faktu. O tom, že je Pacner skutečný odborník, který ví, o čem mluví, svědčí řada významných ocenění, mezi nimiž nechybí ani cena od Akademie věd České republiky. I přes pokročilý věk autor pravidelně publikuje a nadále spolupracuje s časopisy, rozhlasem a televizí. Aktuální novinku Podivné špionážní hry vydalo nakladatelství Plus.

Kniha má podtitul Mýty, mystifikace a kuriozity v říši tajných služeb a autor v ní dokonale zmapoval celé dvacáté století. Fungování tajných služeb bylo vždy závislé na politice a ekonomice, a tak se dozvíte řadu zajímavostí z historie. Známá fakta Pacner zmiňuje jen mimochodem a jádro jeho knihy patří tajemstvím a skandálům, o kterých nikdo neměl ani ponětí. Nejvíce aférek se odehrálo během studené války mezi západními a východními mocnostmi, ale autor se zabývá například i Izraelem nebo Íránem. Dopodrobna se zabýval i tajnými službami na našem území a hodně prostoru věnoval převratu v únoru 1948 či podivné sebevraždě Jana Masaryka.

Pacner provedl důkladný výzkum a všechno, co tvrdí, má důkladně ověřeno. Pokud se pustí do spekulací, čtenáře na to upozorní, aby nedošlo k omylu. Jestliže se objeví problém, pro který existuje více výkladů, poctivě je všechny uvede a maximálně si dovolí celou věc okomentovat. Díky tomu je kniha objektivní a věcná. Podivné špionážní hry nemají ambice bulváru, ale přesto dokážou vyvolat senzaci. Pacner se například nebojí zmínit některé teorie amerických psychologů, podle kterých současný ruský prezident Putin trpí Aspergerovým syndromem, a tudíž není psychicky tak zcela v pořádku.

Některá témata patří do minulosti, ale některá jsou stále aktuální. Jedna kapitola je věnovaná fenoménu UFO a je velmi zajímavé, co autor zjistil. O některých teoriích se pouze špitalo, ale historie ukázala, jak to tehdy opravdu bylo. Na počátku druhé světové války se například hovořilo o tom, že Stalin se chce stát spojencem Hitlera, a nyní se ukazuje, že nešlo o žádnou báchorku. Stati věnované židovské otázce vás pravděpodobně budou šokovat stejně jako autora. Všeobecně se má za to, že největším zachráncem Židů ve druhé světové válce byl Oskar Schindler, kterému vděčí za život 1 200 lidí. Toto číslo ale hravě strčí do kapsy 10 000 Židů, které zachránil německý úředník a zároveň špion Frank Foyle.

Mezi agenty a zrádci nechybí ani slavná ženská jména. Ženy pracovaly jako špionky a nemalou roli měly i jako vábničky pro budoucí agenty. Asi nejslavnější byla jistá špionka, která vstoupila do dějin pod přezdívkou „Agentka 90 – 60 – 90“. Kniha Podivné špionážní hry vás v mnohém překvapí a některé teorie budete nejspíš považovat za absurdní.

Nebo se vám zdá pravděpodobné, že KGB spáchala atentát na papeže Jana Pavla II. jen proto, že se bála, že přijde o svůj vliv? A když jsme u Sovětského svazu: napadlo by vás, že se rozpadl jen proto, aby se lidé rozčarovaní z dravého kapitalismu pokorně vrátili k socialismu?

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Podivné špionážní hry
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více