VELKÁ PODZIMNÍ SOUTĚŽ nejen o zájezd za 10 000 Kč

Příběhy z koncentračních táborů – chytnou vás za srdce kdykoliv a kdekoliv

archiv revue
O 2. světové válce se napsalo mnoho příběhů, které mají asi jedno společné. Nikdy se nesmí opakovat.
Možná je čteme proto, že patří mezi historické romány a možná proto, abychom si uvědomili, jak dobře se máme, i když si to nemyslíme. Ceny letí na rozdíl od okolních zemí vysoko opravdu raketovou rychlostí a česká kupní síla klesá, opět na rozdíl od okolních států. Ale co je to proti tomu, co zažívali lidé během války. Násilí, útrapy, bída, manipulace a nadvláda jedné rasy pod vedením psychotika. Všichni doufáme, že se to už nikdy nebude opakovat. 9. 6. je výročí vyhlazení Lidic, a tak je čas si všechny ty příběhy připomenout.

Lidice

Za druhé světové války vstoupily Lidice do paměti lidstva. Zločin hromadné vraždy, který zde spáchali okupanti, vyvolal nejlidštější sympatie s touto malou hornickou vesnicí na Kladensku. V mnoha zemích vyrostly činy poctivých a mírumilovných lidí, které pomáhaly bojujícímu Československu i ostatním národům v boji proti fašismu. Až po skončení války bylo možno podrobněji vysvětlit, jak k zločinu došlo a jaký osud museli prožívat lidičtí muži, ženy a děti. O tom vypráví tato kniha.

Čtenář v ní zalistuje soudními protokoly, seznámí se s dokumenty, které hovoří o přípravě i průběhu tragédie. Seznámíme se i se statečnými životy lidických horníků od jejich spolupracovníků, sledujeme těžké dny žen v koncentračních táborech. Se zvláštní pozorností a účastí přijímáme vyprávění zavlečených lidických dětí, které svými životy opsaly neuvěřitelně složité životní dráhy.

Bratrská solidarita národů, válčících za svobodu, které si při vzpomínce na Lidice podávaly ruce, ať jejich jazyk nebo barva tváře byla jakákoli, to je další kapitola života Lidic, kapitola, kterou procházíme téměř všemi světadíly. O desítkách dalších Lidic, jimiž byla poseta naše okupovaná země v době druhé světové války, mluví tato kniha rovněž skutečnostmi dokumentů.

Závěrečné stránky této knihy, které vyprávějí o poválečném šťastném životě svobodných Lidic, ukazují, jak živé Lidice našich dnů stále a znovu jsou symbolem míru a přátelství mezi národy. Kniha má bohatou fotografickou dokumentaci.

zobrazit více
327
IHNED odesíláme

Elizino tajemství

Čekala je těžká volba na strašlivém místě: buď budou žít dál jako řadové vězenkyně koncentračního tábora v Osvětimi, nebo výměnou za snesitelnější podmínky začnou pracovat v táborovém nevěstinci. Mladá žena Eliza si vybrala druhou možnost. Když se po konci války její vzpomínky dostanou do rukou matce bývalého důstojníka SS, s hrůzou zjistí, co vše musely zubožené dívky a ženy podstupovat, aby získaly alespoň nepatrnou šanci přežít.
zobrazit více
od 279
Poslední kusy

Cilčina cesta

Cilčina cesta je román z válečného prostředí o ženě, kterou zachránila její krása, aby ji pak odsoudila…
Když bylo Cilce šestnáct let, byl právě rok 1942 a nacisté ji odvlekli do koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Tam hned padla do oka veliteli tábora pro své krásné dlouhé vlasy, a protože byl zvyklý vzít si, co chtěl, oddělil ji od ostatních žen. Byla vyděšená, ale pochopila, že dostává šanci, jak přežít. Ale protože spala s nepřítelem, po válce ji obvinili z kolaborace, odsoudili a poslali na Sibiř. Z jednoho koncentračního tábora se v podstatě ocitla v druhém. Nikoho nezajímalo, jestli měla na vybranou. Nikdo neřešil, co měla dělat žena, která přišla do Osvětimi jako dítě a toužila jen přežít.

Ve vězeňském táboře na Sibiři ji čekaly povědomé situace i hrozby a také nechtěná pozornost dozorců. Pak si ale její práce všimla místní lékařka a vzala ji pod svou ochranu. Cilka se starala o nemocné a pečovala o ně v nelidských podmínkách s maximálním nasazením. Každý den bojovala se smrtí, čelila nepředstavitelným hrůzám a utrpení, a přesto v sobě pořád nacházela sílu pokračovat. A když ošetřovala vězně Alexandra, zjistila, že navzdory všemu v sobě dokáže najít i lásku.
 

zobrazit více
286
Vyprodáno
Již brzy

Porodní sestra z Osvětimi

V PEKLE KONCENTRAČNÍHO TÁBORA ZACHRÁNILA TISÍCE DĚTÍ

Do koncentračního tábora v Osvětimi přijíždí další transport vězňů. Mezi nimi je porodní bába z Lodži, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody vede na kamnech přikrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje život, když se staví proti rozkazům bezohledného Josefa Mengeleho.

Dělá vše, aby ochránila děti před krutými experimenty.

Podporuje mladé matky, jimž byly jejich novorozené děti násilím odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt… V Osvětimi nebyla Stanisławou Leszczyńskou. Byla Mámou. Byla nadějí.

Porodní bába z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinným osudem Stanisławy Leszczyńské. Polská porodní bába vedla v táboře tisíce porodů, při nichž nezemřelo žádné dítě, žádná žena.

zobrazit více
od 279
Vychází 22. 11. 2024

Byla jsem doktorkou v Osvětimi

Vzpomínky doktorky Giselly Perlové byly jedny z prvních, které vůbec vyšly, a to pouhé tři roky po osvobození. Lze je považovat za nejdojemnější svědectví přeživších i zavražděných z ženského tábora v Osvětimi-Březince.

Pohled doktorky Perlové na události vOsvětimi není jen ryze osobní, ale vypráví také o ostatních vězních, dozorcích či nacistických funkcionářích. Jako gynekolog a porodník působila v takzvané táborové nemocnici a v neblaze proslulé laboratoři Josefa Mengeleho.

Její lékařskou odbornost nacisté zneužili. Zadání, která měla plnit, byla nepochopitelná, vzpírala se jakékoli vědecké i lékařské hodnotě. Marně se snažila objasnit smysl šokujících experimentů, k nimž Mengele používal židovské, romské i ostatní vězeňkyně a při nichž mu musela asistovat. Její roli ji přinutili hrát pod hrozbou smrti zastřelením, bičováním nebo fenolovou injekcí. Jediné, co mohla konstatovat, že účelem i výsledkem Mengeleho výzkumu bylo mučení a zabíjení.

S palčivým sebezpytováním líčí, jak mučivé bylo její rozhodnutí ukončit těhotenství a způsobit smrt dětí, aby zachránila životy několika tisíc žen.

Být doktorkou v Osvětimi vyžadovalo výjimečnou odvahu a obětavost, vážila si respektu, který jí za to projevovaly její spoluvězenkyně. Úžasné je, že si uchovala schopnost cítit náklonnost či lásku k trpícím ženám, dokázala je utěšit a někdy i znovu probudit jejich vůli k životu. Ze svých vzpomínek stvořila naprosto jedinečné svědectví.

zobrazit více
278
IHNED odesíláme

Měli jsme štěstí

Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.
zobrazit více
327
IHNED odesíláme

Přežila jsem Osvětim

„Vzala mou ruku a začala vpichovat číslo 55908. Nepíchala mě vlastně do ruky, ale do srdce – tak jsem to cítila. Od té chvíle jsem přestala být člověkem.“ Polská spisovatelka Krystyna Żywulska sepsala své vzpomínky na život v Osvětimi krátce po skončení druhé světové války, a právě proto jsou plné syrových emocí a nepřikrášlených popisů. Zásadní svědectví o hrůzách koncentračních táborů vychází v novém překladu a bez původních cenzurních zásahů.
zobrazit více
od 249
Vyprodáno

Děvčata z Osvětimi

Šokující vzpomínky žen, které prošly peklem německého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Kniha vznikla na základě rozhovorů autorky s každou z hrdinek.

Leokadia Rowińská se do tábora dostala v třetím měsíci těhotenství. Vzpomíná na kruté zacházení s ženami, nastávajícími matkami. Ireneusz, tak svého syna pojmenovala, se stal nejmladší obětí pochodu smrti. Pochovala ho v krabici od špaget.

Urszula Koperská se do tábora dostala jako osmileté dítě. Vypráví o hladu, stesku a strachu. Její vzpomínky jsou příběhem každého dítěte v Osvětimi.

Walentyna Nikodemová byla v Osvětimi svědkem častého bestiálního chování esesmanek. Právě ona se na konci války střetává s jednou z nejkrutějších vražedkyň a zasadila se o její popravu.

To jsou jen některé z příběhů, ale žádný z nich by neměl být zapomenut.

Nezapomínejme na děvčata, která tímto táborem prošla.
Spatřila v něm obrazy, za něž by se nestydělo ani peklo.
Ty se navždy zapsaly do pamětí obětí nacistických zločinů.
Nezmizí, nepominou.
Budou v nich sídlit až do konce.
Ve vzpomínkách.
V nočních můrách.

zobrazit více
286
Vyprodáno

Anděl života z Osvětimi

Osvětim měla nejen svého Anděla smrti, nebezpečného a nevyzpytatelného lékaře Josefa Mengeleho, ale také Anděla života, porodní asistentku Stanisławu Leszczynskou, která se mu dokázala postavit. Drobná a křehká žena, která i přes jeho rozkaz, aby děti okamžitě po narození usmrcovala, jednala podle svého svědomí a snažila se pro každého novorozence vykonat maximum na jeho záchranu. Do osvětimského koncentračního tábora se dostala v roce 1943. Nejenže neztratila víru a naději, ale dokázala svoje uvěznění vnímat jako misi. Vedla porody bez jakéhokoliv lékařského vybavení, léků a mnohokrát i bez dostatečného množství vody. Vězeňkyním byla v jejich těžkých chvílích oporou, proto ji mnohé oslovovaly „matičko“. Nelze popsat, čím byla válka, holocaust, Osvětim, Březinka, tábory smrti. Neexistují slova, která by vyjádřila strach, bolest a zoufalství těch, kteří tímto peklem prošli, ztratili své blízké, důstojnost a naději. Osvětim měla mnoho tváří, ale tou nejhorší a nejtragičtější byl osud dětí, které tam přicházely na svět. Nesmíme zapomenout na ty, kteří v táboře přišli na svět a kterým bylo dáno žít pouze chvíli, ani na bolest jejich matek, které pocítily nejhorší ztrátu. Zoufalství je poznamenalo na zbytek jejich života. Kniha Anděl života z Osvětimi je doplněna autentickými svědectvími žen, bývalých vězeňkyň. V Polsku vzbudila velký ohlas a na dvou knižních internetových portálech zvítězila v kategorii nejlepší historický román roku 2020.
zobrazit více
294
Vyprodáno
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Měli jsme štěstí
Čeština

Měli jsme štěstí

5.0 3
399 327
IHNED odesíláme
Čeština

Cilčina cesta

4.9 14
349 286
Vyprodáno

Přežila jsem Osvětim

0.0 0
od 249
Čeština

V pekle plynových komor

4.5 6
328 269
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Lidice

3.0 1
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.
Emotivní a hluboký rozhovor, který drží Zuzana Burešová pevně ve svých rukou.
S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.