Papírové knihy si vždy udrží své místo, mají své nenapodobitelné kouzlo. Přesto je však nasnadě zvážit výhody e-knih. Jaké je vnímání hodnoty e-knih v porovnání s knihami?
Vedle setkání se zajímavými osobnostmi českého i zahraničního knižního světa přinesl pražský knižní veletrh Svět knihy řadu zajímavých besed a nových informací. Jednou z nich byla beseda zástupce společnosti Fraus Media, s. r. o. o vnímání hodnoty e-knih.
Zatímco v jiných končinách světa připadá až 50% knižních prodejů e-knihám, v Evropě zůstáváme poněkud konzervativnější. Nechceme se prostě papírovek vzdát a pohybujeme se pouze v několika málo procentech. Jedním z důvodů je vnímání hodnoty e-knih. Pro mnohé je e-kniha jen informace bez hodnoty. Když odpadá papír a obal, v čem je hodnota...? Lidé pak mají pocit, že s příchodem e-knih o něco přichází. Kniha byla vždy chápána jako umělecké dílo, tedy předmět vysoké hodnoty. U e-knih právě tuto estetickou stránku, která je spjata s hodnotou, postrádáme.
Je tedy nutné dodat e-knihám přidanou hodnotu. Již dnes umožňují formáty e-knih různorodou grafickou úpravu, aby nebyly nudné. Umožňují čtenáři rychlou orientaci, vkládání poznámek, záložek, vizuální přizpůsobení obsahu čteného textu. Objevují se interaktivní e-knihy, tam kde bylo přiloženo CD je obsah digitálního nosiče aplikován přímo do e-knihy. Novinkou je také gamifikace e-knih, řekněme „čtení hrou“, či společné čtení na Cloudu. Taková e-kniha nemůže nudit a poskytuje čtenáři něco víc než klasická kniha. Nezapomínejme, že i e-knihy poskytují řadu výhod.
Podívejme se na nehmotnou podstatu e-knih. Přestože naše e-knihovna může být značně rozsáhlejší než domácí knihovna, chybí nám pocit, že si na svou sbírku můžeme sáhnout, kochat se jí, vzít knihu do rukou a přemístit ji. Opět se kousek ohlédněme. Jsme sběratelé... Vzpomeňme na sbírky kazet VHS, gramofonových desek, alba fotek, stojany plné CD... U těchto nosičů řada lidí překonala onen sběratelský pocit a spokojilo se se soubory v PC, které si může jednoduše a kdykoli přehrát v různých zařízeních. Tak, jako jsme přešli z gramofonových desek na nosiče CD až k souborům mp3, tak se objevila další knižní forma – e-kniha.
Dnešní uspěchaná doba je ve znamení zjednodušování. Technika nám usnadňuje vše co může, abychom „neztráceli čas“. Cestu na nákupy nám ušetří e-shopy, ve kterých dnes koupíme prakticky cokoliv z pohodlí domova, cesta do banky je nahrazena internet bankingem, který můžeme ovládat odkudkoli i z mobilu, nemusíme absolvovat dlouhé cesty za známým z jiného města – stačí přeci zapnout videochat. Lidé tyto formy vesele využívají, dokonce stále více. E-kniha je vlastně taky taková úspora času. Odpadá totiž dlouhá cesta ke knize, při jejímž nákupu musíte buď vážit cestu do knihkupectví, nebo si necháte knihu zaslat poštou a čekáte až vám přijde. E-kniha je ke stažení ihned.
Knihtisk přinesl dostupnost knih. E-knihy nám přináší nový rozměr dostupnosti – jsou dostupné stále, pokud nedojdou práva na poskytování licencí, z trhu nezmizí. Papírové knihy nám takovýto komfort kvůli smutnému slovíčku „Rozebráno“ nemohou poskytnout.
Když bychom zapátrali v historii i klasické knihy musely čelit překážkám. V době, kdy se začal rozvíjet knihtisk, byly za to pravé považovány rukopisy, a tištěné knihy byly považovány za ošklivější a méně hodnotné. Knihtisk se ve svých začátcích potýkal se značným odporem. Brzo však převážily výhody a knihy se mohly rozšířit mezi masy. Tak jako tomu bylo v minulosti, jistě i tentokrát si na přínosy, se kterými e-knihy přicházejí, zvykneme, přijmeme je a budeme za ně vděční. Neříkám vám, abyste upřednostňovali e-knihy.
Papírové knihy si vždy udrží své místo, mají své nenapodobitelné kouzlo. Přesto je však nasnadě zvážit výhody e-knih.
Text: Kateřina Marečková
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.