Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Proč knihy ano a e-knihy ne...?

archiv revue
Papírové knihy si vždy udrží své místo, mají své nenapodobitelné kouzlo. Přesto je však nasnadě zvážit výhody e-knih. Jaké je vnímání hodnoty e-knih v porovnání s knihami?

Vedle setkání se zajímavými osobnostmi českého i zahraničního knižního světa přinesl pražský knižní veletrh Svět knihy řadu zajímavých besed a nových informací. Jednou z nich byla beseda zástupce společnosti Fraus Media, s. r. o. o vnímání hodnoty e-knih.

Zatímco v jiných končinách světa připadá až 50% knižních prodejů e-knihám, v Evropě zůstáváme poněkud konzervativnější. Nechceme se prostě papírovek vzdát a pohybujeme se pouze v několika málo procentech. Jedním z důvodů je vnímání hodnoty e-knih. Pro mnohé je e-kniha jen informace bez hodnoty. Když odpadá papír a obal, v čem je hodnota...? Lidé pak mají pocit, že s příchodem e-knih o něco přichází. Kniha byla vždy chápána jako umělecké dílo, tedy předmět vysoké hodnoty. U e-knih právě tuto estetickou stránku, která je spjata s hodnotou, postrádáme.
Je tedy nutné dodat e-knihám přidanou hodnotu. Již dnes umožňují formáty e-knih různorodou grafickou úpravu, aby nebyly nudné. Umožňují čtenáři rychlou orientaci, vkládání poznámek, záložek, vizuální přizpůsobení obsahu čteného textu. Objevují se interaktivní e-knihy, tam kde bylo přiloženo CD je obsah digitálního nosiče aplikován přímo do e-knihy. Novinkou je také gamifikace e-knih, řekněme „čtení hrou“, či společné čtení na Cloudu. Taková e-kniha nemůže nudit a poskytuje čtenáři něco víc než klasická kniha. Nezapomínejme, že i e-knihy poskytují řadu výhod.

Podívejme se na nehmotnou podstatu e-knih. Přestože naše e-knihovna může být značně rozsáhlejší než domácí knihovna, chybí nám pocit, že si na svou sbírku můžeme sáhnout, kochat se jí, vzít knihu do rukou a přemístit ji. Opět se kousek ohlédněme. Jsme sběratelé... Vzpomeňme na sbírky kazet VHS, gramofonových desek, alba fotek, stojany plné CD... U těchto nosičů řada lidí překonala onen sběratelský pocit a spokojilo se se soubory v PC, které si může jednoduše a kdykoli přehrát v různých zařízeních. Tak, jako jsme přešli z gramofonových desek na nosiče CD až k souborům mp3, tak se objevila další knižní forma – e-kniha.
Dnešní uspěchaná doba je ve znamení zjednodušování. Technika nám usnadňuje vše co může, abychom „neztráceli čas“. Cestu na nákupy nám ušetří e-shopy, ve kterých dnes koupíme prakticky cokoliv z pohodlí domova, cesta do banky je nahrazena internet bankingem, který můžeme ovládat odkudkoli i z mobilu, nemusíme absolvovat dlouhé cesty za známým z jiného města – stačí přeci zapnout videochat. Lidé tyto formy vesele využívají, dokonce stále více. E-kniha je vlastně taky taková úspora času. Odpadá totiž dlouhá cesta ke knize, při jejímž nákupu musíte buď vážit cestu do knihkupectví, nebo si necháte knihu zaslat poštou a čekáte až vám přijde. E-kniha je ke stažení ihned.

Knihtisk přinesl dostupnost knih. E-knihy nám přináší nový rozměr dostupnosti – jsou dostupné stále, pokud nedojdou práva na poskytování licencí, z trhu nezmizí. Papírové knihy nám takovýto komfort kvůli smutnému slovíčku „Rozebráno“ nemohou poskytnout.

Když bychom zapátrali v historii i klasické knihy musely čelit překážkám. V době, kdy se začal rozvíjet knihtisk, byly za to pravé považovány rukopisy, a tištěné knihy byly považovány za ošklivější a méně hodnotné. Knihtisk se ve svých začátcích potýkal se značným odporem. Brzo však převážily výhody a knihy se mohly rozšířit mezi masy. Tak jako tomu bylo v minulosti, jistě i tentokrát si na přínosy, se kterými e-knihy přicházejí, zvykneme, přijmeme je a budeme za ně vděční. Neříkám vám, abyste upřednostňovali e-knihy.

Papírové knihy si vždy udrží své místo, mají své nenapodobitelné kouzlo. Přesto je však nasnadě zvážit výhody e-knih.

Text: Kateřina Marečková


 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –