Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. - majitel kliniky, zubní lékař, pedagog, moderátor, spisovatel, zkrátka muž mnoha profesí. Absolvent Fakulty všeobecného lékařství v oboru stomatologie. Po studiích nastoupil jako lékař na Stomatologickou kliniku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde působí doposud. V roce 1996 založil Asklepion-Lasercentrum Praha s.r.o., kde je přednostou kliniky a stomotalogem. Kromě výzkumu většinu svého lékařského času řešením komplikací, které právě při zkrášlovacích ošetřeních vznikají.Do povědomí veřejnosti se zapsal působením v Českém rozhlase, České televizi, TV Nova a také na TV Prima.
V Domě knihy představil průvodce po novém a fascinujícím světě estetické medicíny, knihu nazvanou Nevěře ani mně.
Nevěřte ani mně
Kniha je nejenom průvodcem po novém a fascinujícím světě estetické medicíny, ale unikátně radí čtenáři, kde všude jsou na něj kladeny pasti, které mohou vyjít draho nejenom jeho kapsu, ale zdraví. Tak jako se nelze vydat na cesty po světě bez seriózního a obsažného průvodce, ani tato kniha nemůže chybět komukoli, kdo zvažuje podstoupit některý ze zákroků. Ve třech kapitolách přináší informace nejen o nejčastějších problémech estetické medicíny a možnostech jejich řešení, ale též o tricích, úskocích a všemožných rizicích, které se v tomto neustále se vyvíjejícím oboru vyskytují, protože se jejich klientům nedostává zásadních znalostí a často podléhají slepé víře, že jim estetický zákrok pomůže vyřešit všechny jejich osobní problémy.
Jak vás vůbec napadlo takovou knihu napsat a stálo vám za to ji vtlačit do svého programu a opravdu ji napsat?
Já ji do jisté míry musel napsat, protože jsem cítil, že je potřeba pacientům vysvětlit, jak to v estetické medicíně chodí. Starší pacienti byli vychováni v úplně jiném systému medicíny, než máme dnes. Ten dnešní systém umožňuje obrovský rozvoj, ale na druhé straně je to medicína, která se platí hotově, je to nový obor a je těžké se v tom orientovat.
Jak dlouho kniha vznikala a jak se měnil její koncept?
Já to chtěl původně ošvindlovat. Měl jsem představu, že napíšu 100, možná 150 stránek. Našel jsem si podobný typ knih ve světě a zjistil jsem, že většina z nich je poměrně optimistická. Já jsem chtěl dát do knihy reálné poznatky a vznikly tři části knihy. Trvalo to nakonec celých pět let.
Jak si zvolit změnu v plastické chirurgii, abych se za ni nemusela za několik let stydět?
Spousta pacientů má pocit, že jde jen o peníze a chtějí najít toho nejlevnějšího lékaře. Lékař prodává svůj čas a čas nejde zlevnit. To je potřeba, aby si to ti lidé uvědomili. Je obrovský rozdíl mezi lékaři.
Jedním z nejčastějších důvodů, proč za vámi lidé přicházejí, je stárnutí. Jak může lékař určit, kdy je vhodné zasáhnout?
Máme spoustu nástrojů, které nám řeknou, jestli člověk stárne v některém aspektu rychleji nebo pomaleji. Pak je možné zasáhnout. Proces stárnutí je u každého člověka dramaticky jiný. Nikdo se ještě před pár lety nezajímal, proč vlastně člověk stárne.
V knize uvádíte, že 10 až 15 procent lidí, kteří za vámi přijdou, že chtějí zákrok, tak po nějakých konzultacích s psychiatry je pošlete domů, protože nejsou psychicky vyrovnaní, aby byl zákrok bezpečný. Podaří se zachytit všechno?
Ne. A já jsem na toto asi nejhorší u nás na klinice. Všichni říkají, že je nějaká pacientka blázen, já to vím, ale stejně se do něčeho pustím. Protože mi jí je líto. Spousta žen k nám přichází po rozchodu a ona se chce nechat recyklovat. Primárně nechce vypadat lépe, jejím cílem je ten chlap. Stoupá nám počet lidí, kteří jsou psychiatricky nemocní a chtějí po nás velké proměny, které vidí v televizi.
Řekl jste, že snad o žádné kategorii estetické medicíny nekoluje tolik mýtů, jako zvětšování prsou. Můžete zmínit některé nejčastější mýty?
Prsa jsou taková smutná a dobrá kapitola. Dobrá je, když pomáháme těm maminkám po dětech, bolí jí záda a podobně. Dále je tady příběh těch blbých dvaadvacetiletých holek, které přijdou třeba s prsama velikosti 2 a ony chtějí větší.