Když chtěl Claudio Magris literárně zachytit proměnlivost oblastí, kterými protéká řeka Dunaj, musel objevit nový literární žánr. Vznikl text na pomezí románu a eseje, deníku a autobiografie, kulturních dějin a cestopisu. Podobná charakteristika se nabízí i v případě této knihy. Jejím ústředním tématem jsou nedávnou válkou těžce zkoušené balkánské země Bosna a Hercegovina, Srbsko a Chorvatsko. Nechat se provázet minulostí dávnou i nedávnou právě Michalem Hrušíkem je trefa do černého. Je to mimořádně zasvěcený a zevrubně informovaný průvodce. Jeho jedinečnost spočívá v obdivuhodně hluboké znalosti historických souvislostí, osobní zkušenosti z mnoha cest a pobytů na Balkáně, diplomatické misi a v neposlední řadě především v porozumění a lásce k této zemi i všem jejím obyvatelům.
„Obzvláště přitažlivým rysem Hrušíkovy knihy je schopnost rozplétat zašmodrchané balkánské události na jednotlivá vlákna, činit je srozumitelnými, a nebýt přitom dogmatickým obhájcem jedné a žalobcem druhé strany. Nezbytné čtení pro každého, kdo je ochoten přehodnotit či relativizovat stereotypy, jimiž nás každodenně sytí mainstreamová i sociální média.“
Pavel Barša, Ústav politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
„V této knize je zhmotněna autorova neuvěřitelně hluboká znalost Balkánu, jeho dějin i současnosti, ale i množství zajímavých lidských příběhů. Mimořádně¬ povedená kombinace historických faktů, osobních zážitků a pozitivních emocí. Přečetl jsem ji jedním dechem a vřele ji všem doporučuji.“
Miroslav Lajčák, bývalý ministr zahraničí Slovenské republiky