Češi jsou sice národem houbařů, ale většina z nich ví maximálně o tom, že je v houbách hodně vlákniny. Přitom existují desítky druhů, které jsou skutečnou pokladnicí účinných látek. Tato kniha je věnována jak zájemcům o alternativní přístupy k léčení nemocí s pomocí hub, tak milovníkům houbařských pokrmů. Zahrnuje popisy, místa výskytu a barevné fotografie stovky druhů převážně u nás rostoucích hub s léčivými účinky. Přidali jsme nejnovější údaje o bioaktivních látkách, které obsahují, a přibližujeme hlavní typy jejich zdravotních účinků a způsoby použití v léčitelství i v kuchyni. Všechny popsané druhy doplňují fotorecepty na přípravu chutných houbových specialit nebo léčivých přípravků.
POSÍLENÍ IMUNITY
Jedním z témat doby je imunita. Nabízejí i houby něco na její posílení?
Například ergosterol a ganoderové kyseliny izolované z lesklokorky lesklé, které působí proti zánětům, alergiím a chrání játra před volnými radikály a různými škodlivými látkami.
MUDr. David Frej se ve své praxi zaměřuje na záněty. Doporučil byste něco z říše hub proti chronickým zánětům?
Tato problematika se týká terpenů, které jsou obsaženy právě v lesklokorce lesklé. Tradiční čínská medicína ji využívá několik tisíc let. Bylo z ní izolováno víc než sto třicet různých triterpenoidů a přítomnost těchto protizánětlivých látek vysvětluje také to, proč je dopo- ručována při problémech s pamětí a jako léčivo při demencích.
Čím jsou houby z vaší nové knihy zajímavé nejvíc?
Všechny houby z Boží lékárny obsahují velké množství potřebných enzymů, sterolů, esenciálních mastných kyselin, různých fenolických látek, flavonoidů a tokoferolů, působících jako účinné antioxidanty. Konzumace flavonoidů je pro nás důležitá a pro dlouhodobé uchování zdraví mimořádně prospěšná.
Je možné pomocí některých druhů léčit civilizační metlu, jakou je diabetes?
Mnohé z hub, které uvádíme, jsou schopné dokonce přímo ovlivňovat tvorbu inzulinu, například rosolovka listovitá, která obsahuje polysacharid glukuronoxylomanan. Ten navozuje produkci inzulinu a urychluje metabolismus glukózy. Jiné druhy hub snižují hladinu cukru v krvi nebo zvyšují citlivost tkání na inzulin, což je jedna z cest léčby diabetu 2. typu. Další zajímavou houbou regulující obsah cukru v krvi je hnojník obecný, který mnoho lidí považuje skoro za prašivku. A přitom zcela neprávem.
Byly už objeveny nějaké houby působící proti demenci?
Z degenerativních onemocnění centrální nervové soustavy jsou nejčastější Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Kromě nich je častá roztroušená mozkomíšní skleróza. Jak prokázaly výzkumy, působí na nervový systém velmi příznivě hericenony obsažené v korálovci ježatém, protože indukují syntézu růstového nervového faktoru. Také erinaciny, zejména erinacin E a H, izolované z korálovce ježatého a bukového, představují účinné stimulátory pro růst a regeneraci neuronů v mozku.
Můžeme houby z vaší knihy nasbírat v přírodě, anebo je lepší kupovat speciální preparáty?
Mnohé z léčivých hub ze všech našich knih si můžeme nasbírat v lese sami a jejich průběžným a pravidelným pojídáním v rozumné míře a v běžných úpravách udělat leccos prospěšného pro své zdraví. Houby s léčivými účinky je možné používat také ve formě odvaru, výluhu v podobě čaje, alkoholového výtažku neboli tinktury, anebo je vynikající houbový prášek, získaný namletím nebo podrcením usušených plodnic.
LÉČIVÉ HOUBY KONCE PODZIMU
Vaše kniha je určena pro celoroční používání. Jaké druhy můžeme v přírodě najít ještě v současné době?
Mnoho lidí se domnívá, že houbařská sezóna končí v září s václavkami, ale to je mýlka. V knize Houby z Boží lékárny uvádíme celou řadu klasických jedlých druhů dnešních lesů, například kotrč kadeřavý, hřib hnědý nebo stroček trubkovitý. K typicky podzimním druhům léčivých hub patří také václavka obecná, čirůvka havelka, čirůvka fialová nebo dvoubarvá a také strmělka mlženka. Existuje ovšem i skupina tzv. chladuvzdorných hub, například pařezník pozdní, ale hlavně penízovka sametonohá a hlíva ústřičná. Ty můžeme za příznivých podmínek nasbírat během začátku mírné zimy v prosinci. Během nepříliš mrazivé pozdější zimy můžeme najít z jedlých léčivých druhů hub boltcovitku beznohou neboli ucho Jidášovo, která ještě mnohde roste. Vynikající je stále rostoucí václavka obecná, protože podporuje a stimuluje imunitu. Navíc má antibakteriální a antifungální účinky, takže může sloužit jako přírodní antibiotikum. Podobně působí čirůvka fialová, která navíc snižuje hladinu cukru v krvi. Čirůvka havelka má protirakovinné a antioxidační účinky a je také zajímavým přírodním antibiotikem. V prosinci můžete najít i hlívu ústřičnou, která ovšem bývá k dostání v mnoha obchodech, protože se uměle pěstuje po celý rok. Hlíva je opravdu vynikající, protože má protirakovinné a imunostimulační působení, je vynikající při zánětech a také jako přírodní antibiotikum. Nemohu zapomenout ani na boltcovitku beznohou, kterou většina lidí zná jako ucho Jidášovo, která působí jako přírodní antibiotikum a také jako univerzální antivirotikum.
Jsou všechny léčivé houby také jedlé?
Z dobře prozkoumaných druhů léčivých hub, které popisujeme, je většina jedlých. Kromě těch, které jsem uvedl, jsou to například trsnatec lupenitý, rosolovka mozkovitá, pečárka dvouvýtrusá, choroš oříš a u nás hojně pěstovaný houževnatec jedlý neboli šii-take. Během hlavní houbařské sezóny najdete další, jako jsou smrž obecný, čirůvka májovka a čirůvka fialová, pýchavka obrovská, oblíbená liška obecná, líha nahloučená nebo sluka svraskalá. U nejedlých léčivých druhů, kterých je několik, uvádíme jiné způsoby použití, než je přímé kuchyňské použití.
Pravidelnou rubriku R. Sochy a A. Víta můžete najít v každém čísle měsíčníku Regenerace.