Recenze: Atlas Obscura

archiv revue
Dnešní doba skýtá pro milovníky cestování řadu výhod. Chceme-li se vypravit na nějaké pro nás neznámé místo, konzervativci určitě před cestou sáhnou po knižním průvodci či atlasu. Častěji si však vyhledáváme vše potřebné na internetu, kde si pak rovnou nakoupíme i nezbytné vybavení na cestu, rezervujeme letenky, případně ubytování. V porovnání s minulostí je cestování dnes docela snadné, ale je ještě vůbec možné v současnosti objevit něco nového?

Předmětem této recenze je kniha Atlas Obscura a mohu vám slíbit, že turisticky všeobecně známé a přeplněné lokality v této knize rozhodně nenajdete. Autoři se naopak zaměřili na tajemné přírodní krásy a přehlížené, někdy až bizarní výtvory lidské činnosti. V atlasu největších světových podivnosti, jak stojí v podtitulu této obsáhlé publikace, jich najdete více než 700. Atlas je rozdělen do sekcí podle jednotlivých světadílů a zemí, přičemž největší pozornost je věnována USA a Evropě, nechybí ale také ostatní kontinenty včetně Antarktidy. Kniha vznikla na základě online magazínu Atlas Obscura, který je na internetu dostupný již od roku 2009 a tam si také čtenář znalý angličtiny může vyhledat další zajímavosti. Oproti prvnímu vydání v atlasu přibylo 12 zajímavých městských průvodců.

Z mého pohledu se jedná o knihu vskutku nevšední. Některé zmíněné kuriozity jsou „trochu na hraně“ např. Muzeum Jeremyho Benthama v Londýně, kde byla donedávna vystavena Benthamova balzamovaná hlava. Proto bych knihu určitě nedoporučila číst malým dětem, těm je určena její jiná ilustrovaná verze. Osobně mne zaujaly především přírodní zajímavosti, jako např. mosty z kořenů stromů v indickém Čerápundží nebo „duhová“ řeka Caňo Cristales v Kolumbii.

K řadě zmíněných lokalit se váže zajímavý příběh, nechybí ani mapy a fotografie, které místo zachycují, a popis, jak se tam dostat. Autoři zároveň čtenáře nabádají, aby si zejména údaje o dopravě před cestou ověřili a cestovali vždy bezpečně a s rozmyslem.

Kniha je dle mého názoru vhodným doplňkem do knihovny každého cestovatele. Jako trochu nadnesený vidím podtitul knihy, určitě se ve světě najdou i podivnější či zajímavější místa (je trochu škoda, že Česká republika je zde zastoupena pouze jednou lokalitou).
Na druhou stranu jde o výběr originální, který bezesporu podnítí čtenářovu zvědavost objevovat turisticky neznámá místa. Bonusem knihy je její přehledné členění a bohatý rejstřík umožňující dobrou orientaci. Bránit koupi by proto neměla ani trochu vyšší cena…

Autorka: Alena

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Atlas Obscura

0.0 0
1290 1058
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více