Recenze: Beara

archiv revue
Beara je dokumentárním románem o genocidě spáchané v létě 1995 v Srebrenici a okolních městečkách. Tento hrůzný akt dopomohl zakončit několik let trvající válku v Bosně a Hercegovině, obecně známou tak jako Bosenská válka za nezávislost.

Autor knihy Ivica Đikić se narodil v Bosně a Hercegovině a je opravdu činorodým mužem. Působí jako novinář a šéfredaktor mnoha významných chorvatských deníků. Napsal hned několik oceňovaných románů, a konkrétně za tento román získal Cenu Krunoslava Sukiće udělovanou Centrem pro mír, nenásilí a lidská práva v Osijeku. Svým bádáním se snažil proniknout do samotného srdce zločinu, do motivace těch, kdo nařizovali a prováděli likvidace. Věru se mu to povedlo dokonale vylíčit, až mi z některých popisovaných faktů běhal mráz po zádech.

Román popisuje zákulisí nejmasovějšího válečného zločinu spáchaného na evropské půdě od dob holokaustu. Při razii, v době samotného konce války, bylo vyvražděno více než osm tisíc bosenských mužů a mladých chlapců jednotkami bosňáckých Srbů. Během několika málo dní tohoto parného léta roku 1995 byli povražděni, a to jen na základě jejich národnosti a víry.

Bosna a Hercegovina do té doby trpěla etnicky velice nestejnorodou strukturou obyvatelstva. Většinu tvořili muslimové, Srbové, Chorvaté, Jugoslávci a pouhé jedno procento bylo obýváno Bosňany.

Beara Ljubiša (takové pěkné příjmení měl) byl náčelníkem bezpečnosti v generálním štábu bosenskosrbské armády. Beara patřil k nejužšímu okruhu spolupracovníků bývalého vojenského velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče, a sám, s obrovským nasazením, vedl vraždící jednotky bosenských Srbů, které zcela vědomě páchaly genocidu, zločiny proti lidskosti a další válečné zločiny. Etnické čistky a zabíjení civilistů zapříčinilo ohromnou uprchlickou vlnu do okolních, relativně bezpečných států.

A jak už to tak bývá, příslušníci OSN a jiní, kteří přímo na svých PC monitorech viděli satelitní záběry masového vraždění i kopání masových hrobů, tomuto faktu nevěnovali pozornost, pouze přehlíželi a nijak nereagovali. Tím se pro mne také oni stávají strůjci krvavé mezietnické války na tomto území.

Nakonec zakročila USA. Za její razantní intervence byla podepsána tzv. Daytonská dohoda o politickém a teritoriálním uspořádání země dle určitého etického klíče.

A co Beara? Ten byl odsouzen na doživotí. Ovšem v jeho věku to byl spíše výsměch všem obětem i pozůstalým. Odseděl si pouhých pár let, než ve věku 77 let zemřel v německé věznici.

Ony červencové dny roku 1995 se těžce vryly pod kůži i lidem, kteří byli k účasti přímých masakrů donuceni. I s nimi si autor povídá. Z rozhovorů čiší jejich ukrutná celoživotní bolest, selhání, výčitky svědomí i ohromná tíha na srdci.

Jde o drastické čtení. To nelidské zlo mi trhá srdce vejpůl. Ale je to skvělá a čtivá kniha pojednávající o této hrůzné a poměrně nedávné kapitole evropských dějin, o které se ve školách nemluví.

Celá kniha je doplněna o literaturu, z které autor své poznatky čerpal, doprovázené dalšími vhodnými literárními prameny a mapkami oblasti, ve které se masakr udál a s číselným vyjádřením etnického složení tehdejšího obyvatelstva jednotlivých republik. Nechybí ani rejstřík zkratek a pojmů, které mohou, zejména nevědomému čtenáři tohoto tématu, dělat problémy, např. jaký je rozdíl mezi Bosňákem a Bosňanem, a hlavně pak zkratky místních vojsk, které se v textu hojně objevují.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více