Tento román je však jiný, nesledujeme osudy Židů v jednom z množství koncentračních táborů, ale jsme svědky neuvěřitelného boje jedné mladé židovské rodiny, která svým odhodláním žít dokázala nemožné.
Co dokáže láska, oddanost jeden druhému, pevná víra v dobro a neutuchající potřeba chránit svou drahou polovičku? Tak přesně na tom celém je vystavěn příběh Mindly a Kubuše Horowitzových.
Válka je za dveřmi, to však nebrání Mindle a Kubušovi, slavnému klaunovi z cirkusu bratří Staniewských, aby mezi nimi rozkvetla láska. V průběhu čtení můžeme oběma závidět jednu důležitou věc, ač životní okolnosti samy o sobě jsou hrůzostrašné, a to – oddanou a věčnou lásku. Klišé, které však znovu a znovu dokazuje, že když se střetnou spřízněné duše, jsou společně schopni lámat i skály. A že zrovna lámat skály by v případě těchto dvou byla ta příjemnější varianta.
Milující dvojice manželů se spolu se synem vydává na úprk před nastupujícím nacismem, jenž Polsko brzy zcela pohltí. Bohužel se Mindla dostává do komunistického lágru, kde na vlastní kůži zažívá neuvěřitelné bezpráví a násilí.
Opravdovou shodou náhod se Kubušovi podaří ženu ze zajetí zachránit a pokračovat společně v cestě za lepší budoucností přes Sovětský svaz, Blízký východ, Afriku, aby nakonec zakotvili v poklidné Austrálii. Informace o polské vesnici v africkém státě pro mě byla naprostou novinkou, o které se chci nyní dozvědět mnohem více.
Člověk by si možná malinko oddychnul, kdyby věděl, že jde o smyšlený příběh. Nicméně tento životní osud je založen na skutečných událostech. Po celý život Mindla své válečné zážitky před okolním světem skrývala, protože si jednoduše myslela, že její zkušenosti nejsou nikterak výjimečné a že byla jen jedna z mnoha… Naštěstí se autorce, rodinné příslušníci, podařilo ještě před smrtí paní Mindlu vyzpovídat a my tam můžeme opět nahlédnout do neuvěřitelně sadistických okolností, které dříve lidé zažívali na úkor režimů, jež zrovna panovaly.
V knize Cirkus svobody vnímám pozitivně doprovodné fotografie, na kterých jsou hrdinové knihy vyobrazení a čtenář tak k nim má ještě o něco blíže.
Autor: Denisa Šimíčková