Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Couchsurfing v Saúdské Arábii

archiv revue
Po delší odmlce se ke mně dostal další cestopis německého novináře, couchsurfera a spisovatele Stephana Ortha. Už dříve jsem měl možnost číst jeho knihy o cestách do Íránu, Číny a Ruska. Vždy se jedná o zajímavý materiál dávající nahlédnout do každodenního života místních. Nejinak je tomu i tentokrát, kdy se novinář rozhodl získat jedno z prvních turistických víz do Saúdské Arábie ihned poté, co se tato země pootevřela západu.

Pokud jste četli některou z předešlých Orthových knih, víte, že jako turista nevyhledává luxus a nebydlí v pětihvězdičkových hotelových pokojích. Chce poznat běžné obyvatele, vidět jejich každodenní život a bydlet u nich doma. K tomu využívá internetovou platformu Couchsurfing. V Saúdské Arábii to ale není tak snadné, Couchsurfing zde není zatím příliš rozšířen a hostitelů je jako šafránu.
 

Autor vás v knize vezme do země plné písku, velbloudů, mešit a pohádkového bohatství získaného prodejem ropy. Je to země ovládaná ortodoxním islámem. Ve společnosti dominují ve všech myslitelných rolích muži, ženy mohou vycházet na ulici pouze v oděvu halícím je od hlavy až k patě. Je to svět, kde se mísí tradice a zvykové právo s technologickým pokrokem a ohromným množstvím peněz.
 

Kontrasty jsou patrné i při pohledu na (zatím neoficiálně) vládnoucího korunního prince Mohammeda bin Salmána. Ten na jednu stranu otevírá svou zemi světu, přiznává ženám větší práva (například řízení motorových vozidel) a umožňuje pořádat monstrózní festivaly se západními hvězdami, ale na druhou stranu nemá problém s brutální vojenskou intervencí v Jemenu, popravami protestujících proti vládě, ani s likvidací kritiků režimu. Určitě si vzpomenete minimálně na případ Jamala Khashoggiho rozřezaného na kusy na saúdské ambasádě v Istanbulu...
 

I přes všechna negativa vládnoucího režimu ukazuje Stephan Orth národ lidí, kteří vynikají pohostinností a přátelskostí, a nemnohé krásy této blízkovýchodní monarchie.
 

Cestopis Couchsurfing v Saúdské Arábii je nadmíru čtivý, vzbuzující zvědavost a častokrát i údiv. Zprostředkovává nezromantizovaný obraz země, o které v budoucnu ještě mnohé uslyšíme.

Autor: Martin Mucha

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Couchsurfing v Saúdské Arábii

0.0 0
279 139
IHNED odesíláme
Čeština

Couchsurfing v Číně

5.0 1
99 81
IHNED odesíláme

Couchsurfing v Rusku

5.0 1
od 139

Couchsurfing v Íránu

0.0 0
od 81
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.