Recenze: Dcera říše

archiv revue
Dcera říše je příběhem odvážné mladé dívky, která se nebojí postavit ani samotnému gestapu.

„Hitler je mírotvorce a chce, aby Evropa žila ve vzájemné harmonii.“ – str. 26 – 

Hetty se narodí do „dokonalé“ německé rodiny, která svou oddanost nově nastupujícímu kancléři projevuje ve všech možných podobách. Hettin bratr s vervou vstupuje do Hitlerjugend a během válečné vřavy za vůdce položí svůj život. Otec, který Hitlera miluje snad víc než svou vlastní rodinu, pracuje pro německý deník vyzdvihující pravou nacistickou ideologii. Matka se jako správná žena říše věnuje dobročinné a charitativní činnosti.

Hetty původně v lepší zítřky, které vůdce slibuje, také pevně věří, dokonce chtěla mermomocí vstoupit do dívčí odnože Hitlerjungend. Vždyť správné říšské děti byly doma i ve školách každodenně upozorňovány na nebezpečné vši v podobě Židů a čtení v Mein Kampf se pro ně stalo povinnou četbou.

Avšak vnitřní pocity Hetty našeptávají, že něco není v pořádku. Pokládá si otázky, které jí nedají spát. Proč například chlapec, který býval v dětství bratrův nejlepší kamarád a rovněž hrdina, který kdysi dávno Hetty zachránil život, najednou zmizel? Proč se rodina stěhuje do velkolepé, přepychově vybavené vily v luxusní židovské čtvrti, která jim vlastně vůbec nepatří? Proč najednou známí a přátelé klopí zrak, vyhýbají se přímému kontaktu nebo se dokonce skrývají?

Hetty brzy prozře. Ačkoliv vyrůstá v rodině, která je ideologii Třetí říše plně oddána, sama začíná o správnosti některých činů státních činitelů i „pokřivených“ Němců pochybovat. Poté, co se zamiluje, se její tušení zcela potvrdí, a tak začíná bojovat za životy druhých. Tolik touží po době, kdy se ještě nerozlišovalo mezi Židem a Nežidem, na bezstarostný čas plný her a dětského smíchu.

Hetty díky svému zdravému úsudku a čisté duši změní, ba dokonce zachrání životy svých milovaných, i když ona sama rozhodně mít na růžích ustláno nebude. 

Dcera říše je neuvěřitelně čtivý román o německé dívence, která vyrůstala snad v té nejhorší možné době. Ač zcela obklopena nacistickou propagandou, dokázala udržet srdce i mysl otevřené. Díky této knize člověk alespoň malinko nabyde přesvědčení, že ne všichni Němci byli stejní, a ne všichni podporovali Hitlerovy žvásty o nadřazenosti a čisté rase.

Autor: Denisa Šimíčková

Četli jste tuto knihu? Zanechte nám u ní krátké hodnocení.

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více